Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test Brahmosa

Marynarka wojenna, 08 października 2012

Indyjska marynarka wojenna przeprowadziła zakończony sukcesem test naddźwiękowego pocisku manewrującego Brahmos.

BrahMos to efekt współpracy konstruktorów rosyjskich i indyjskich. Spółka produkująca pociski (BrahMos Aerospace) to joint venture indyjskiej DRDO i rosyjskiego NPO Maszinostrojenia / Zdjęcie: DRDO

Próba odbyła się wczoraj o godzinie 07:00 u wybrzeży indyjskiego stanu Goan a zachodzie kraju. Brahmos został wystrzelony z pokładu fregaty proj. 1135.6 (typu Talwar) INS Teg. Scenariusz testu zakładał odpalenie pocisku w kierunku oddalonego o 290 km wrogiego okrętu. Celem była jedna z wycofanych wcześniej ze służby jednostek nawodnych.

Testowany Brahmos był wyposażony w głowicę samonaprowadzającą adaptowaną z rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu H-555 i H-101. Wykorzystuje ona układ dopplerowsko-bezwładnościowy wspomagany nawigacją satelitarną GPS/GLONASS. Rakieta może przenosić głowicę jądrową. W tej wersji Brahmos może odgrywać rolę strategiczną.

Przeprowadzony test zakończył się pełnym sukcesem. Po pionowym starcie, wystrzelony z pokładu INS Teg pocisk wszedł na zakładaną trajektorię i trafił cel, powodując jego całkowite zniszczenie. Według obecnych na miejscu przedstawicieli indyjskiej marynarki wojennej, udało się wczoraj zrealizować wszystkie pierwotne założenia. Było to już kolejne z serii próbnych odpaleń pocisku. Do wcześniejszego doszło, m.in. w lipcu br. (Kolejny test BrahMosa, 2012-07-30).

Jednym z dodatkowych celów przeprowadzonego wczoraj ćwiczenia było sprawdzenie funkcjonowania systemów walki indyjskich fregat proj. 1135.6, zamówionych przez New Delhi jeszcze w 2006 (Wodowanie fregaty dla Indii , 2009-11-28). W odróżnieniu od okrętów z pierwszej serii produkcyjnej (proj.11351), wyposażonych w rosyjskie pociski rakietowe Klub-N, zamówione przed 6 laty mają docelowo przenosić po 8 BrahMosów umieszczonych w pionowych wyrzutniach typu 3S-14E.

W przeszłości systemy bojowe okrętów typu Talwar testowane były na Bałtyku, jeszcze przed ich przekazaniem odbiorcy (Próba Brahmosa na Bałtyku, 2011-02-22).

Pomimo faktu, że BrahMos jest w dalszym ciągu konstrukcją rozwojową, jego egzemplarze znalazły się już w wyposażeniu dwóch rodzajów indyjskich sił zbrojnych: marynarki wojennej i wojsk lądowych. W dalszym ciągu prowadzone są prace, m.in. nad lotniczą wersją pocisku (Lotniczy Brahmos już niebawem?, 2012-08-27), zakładające jego integrację z myśliwcami Su-30MKI (Indie kupią Su-30MKI, 2012-09-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.