Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Duncan po raz pierwszy wyszedł w morze

Marynarka wojenna, 10 czerwca 2013

HMS Duncan (D 37), ostatni z brytyjskich niszczycieli Typu 45, wyszedł w morze w celu przygotowania okrętu do czekających go testów i włączenia do czynnej służby.

HMS Duncan (D 37) podczas opuszczania Portsmouth / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Duncan jest ostatnim z serii 6 brytyjskich niszczycieli Typu 45 (Duncan na testach, 2012-09-04, Powrót HMS Duncan, 2012-12-07). Został on przekazany Royal Navy przez producenta, BAE Systems, w marcu br. Od tego czasu okrętu znajdował się na terenie portu macierzystego w Portsmouth.

Jego pierwsze wyjście w morze, do którego doszło przed kilkoma dniami, związane jest z przygotowaniami do serii prób morskich oceniających jego rzeczywisty potencjał bojowy. Będą one realizowane w pobliżu południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Poprzedzą one oficjalne włączenie okrętu do czynnej służby, do czego ma dojść we wrześniu.

Przygotowania do prób morskich HMS Duncan symbolicznie zbiegły się w czasie z wycofaniem z linii ostatniego z niszczycieli rakietowych Typu 42, HMS Edinburgh (D 97) (HMS Edinburgh wycofany ze służby, 2013-06-07). Wydarzenie to stanowiło zakończenie zaplanowanej wymiany pokoleniowej wśród jednostek Royal Navy tej klasy. Niemały wpływ na jego tempo miał jednak fakt oszczędności w budżecie obronnym Wielkiej Brytanii, wynikających z kryzysu finansów publicznych (Mniejsza Royal Navy, 2010-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.