Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpania odbiera Cristóbal Colón

Marynarka wojenna, 13 listopada 2013

Marynarka wojenna Hiszpanii oficjalnie odebrała ostatnią z fregat typu Álvaro de Bazán, Cristóbal Colón (F105).

Fregata typu Álvaro de Bazán, Cristóbal Colón (F105) idzie w kierunku bazy morskiej Armada Española w Ferrol na północnym zachodzie kraju / Zdjęcie: Navantia

Cristóbal Colón została zwodowana przez Navantię na początku listopada 2010 (Wodowanie Krzysztofa Kolumba, 2010-11-05). Pod koniec października 2012 hiszpańskie przedsiębiorstwo stoczniowe przekazało okręt Armada Española (marynarce wojennej Hiszpanii). W ostatnich dniach został on oficjalnie i ostatecznie przyjęty do służby przez ten rodzaj hiszpańskich sił zbrojnych, co jest równoznaczne z uzyskaniem całkowitej zdolności operacyjnej.

Cristóbal Colón rozpocznie regularną służbę już na początku 2014. W marcu okręt przejmie dowodzenie nad Standing NATO Maritime Group 2 (SNMG2), wchodzącą w skład Sił Odpowiedzi Sojuszu, kierowaną obecnie przez inną z fregat typu Álvaro de Bazán, Álvaro de Bazán (F101).

Przez trzy miesiące Cristóbal Colón będzie kierować działaniami realizowanymi w ramach wielonarodowych operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym oraz Ocean Shield nad wodach Oceanu Indyjskiego (Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19). SNMG2 będzie stanowić więc wsparcie innej wielonarodowej operacji morskiej, unijnej Atalanty (Zmiana dowództwa operacji Atalanta, 2013-08-09). Co ciekawe, w jej ramach udział bierze kolejny z okrętów Armada Española, patrolowiec typu Meteoro, BAM Meteoro (P 41) (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17).

Cristóbal Colón jest ostatnią w fregat typu Álvaro de Bazán, które w najbliższym czasie trafią do Armada Española. Budowa 6. z okrętów omawianego typu rozpocznie się nie wcześniej niż w 2015 (Ostatni Alvaro de Bazan poczeka do 2015, 2013-10-03). Wszystko z powodu problemów finansowych hiszpańskiego resortu obrony, które wymusiły zmiany pierwotnych planów, zakładających położenie stępki pod wspomniany okręt już w 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.