Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej LCS?

Marynarka wojenna, 17 stycznia 2014

US Navy zostanie najprawdopodobniej zmuszona do zmniejszenia liczby okrętów klasy Littoral Combat Ship, które zostaną ostatecznie wprowadzone do służby. Wszystko przez problemy budżetowe Departamentu Obrony.

Plany zmniejszenia docelowej liczby okrętów klasy Littoral Combat Ship do 32 wynikają nie tylko z problemów budżetowych Departamentu Obrony. To także skutek pojawiających się w przeszłości usterek technicznych okrętów, koncentrujących się przede wszystkim wokół ich układu pędnego, a także układu zasilania. Dobitnym przykładem wadliwości konstrukcji była wspomniana kilkumiesięczna misja USS Freedom, wielokrotnie przerywana przez awarie okrętu / Zdjęcie: US Navy

Według notatki Biura Sekretarza Obrony USA, przesłanej w ostatnich dniach US Navy, względy budżetowe najprawdopodobniej zmuszą Departament Obrony do zrezygnowania z planów budowy i w prowadzenia do służby wszystkich 52 LCS. Obecnie wiele wskazuje na to, że marynarka wojenna USA będzie musiała zadowolić się zaledwie 32 jednostkami tej klasy.

Głównym powodem zapowiadanego zmniejszenia liczby LCS są kończące się prace nad perspektywą budżetową Departamentu Obrony na rok fiskalny 2015 / 2016. Co istotne, ostateczna decyzja w sprawie ograniczenia programu LCS nie została dotąd podjęta. Według przekazów medialnych, Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, wciąż waha się z określeniem docelowej liczby okrętów tej klasy, które zostaną zakupione przez US Navy.

Paradoksalnie, wahanie Hagela nie oznacza nic dobrego dla US Navy. Sekretarz Obrony USA ma bowiem obstawać przy stanowisku, że liczba 32 LCS jest i tak zbyt duża, jak na możliwości budżetowe Departamentu Obrony, zwłaszcza w dobie cięć wydatków obronnych. Polityk jest obecnie celem zabiegów lobbystycznych ze strony dowództwa marynarki wojennej USA, które obawia się, że za mała liczba okrętów omawianej klasy znacznie ograniczy możliwości działania US Navy na płytkich wodach przybrzeżnych.

Co ciekawe, kolejne problemy programu LCS pojawiają się w chwili, gdy zaczyna on odnotowywać długo oczekiwane postępy. Niedawno zakończyła się zamorska misja pierwszego z okrętów tej klasy, USS Freedom (LCS 1) (USS Freedom wrócił do San Diego, 2013-12-27). Ogłoszono też plany wysłania do Azji kolejnego z nich, USS Fort Worth (LCS 3) (Następny LCS na dłużej w Singapurze, 2014-01-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra