Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Freedom w Azji już od marca

Marynarka wojenna, 25 lutego 2013

US Navy potwierdziła plany przebazowania do Azji pierwszego okrętu klasy Litoral Combat Ship (LCS), USS Freedom (LCS 1). Dyslokacja ma rozpocząć się 1 marca i trwać 8-10 miesięcy. 

USS Freedom (LCS 1), jako pierwszy okręt nie tylko nowego typu, ale całej klasy, trapi szereg usterek technicznych. Kilkumiesięczna dyslokacja w Singapurze ma pozwolić konstruktorom na ich wyeliminowanie / Zdjęcie: US Navy

Okręt będzie bazował na terenie singapurskiego portu morskiego w dzielnicy Sembawang (LCS w Singapurze, 2012-06-03, Serwis Austala w Singapurze, 2013-01-22). Tego samego, gdzie zlokalizowane jest także dowództwo grupy logistycznej, zaopatrującej 7. Flotę. Celem przebazowania jednostki jest z jednej strony wzmocnienie US Navy w regionie (USA zmieniają priorytety , 2011-12-08, Nowa strategia USA, 2012-06-01). Z drugiej zaś, konieczność sprawdzenia funkcjonowania okrętu w ramach służby operacyjnej.

Z przedsięwzięciem wiąże się szereg kontrowersji. Zdaniem krytyków, okręt nie jest przystosowany do spełniania stawianych mu zadań. Zwracają oni przy tym uwagę na powtarzające się awarie wielu systemów pokładowych, w tym tak ważnych ja napędowy czy zasilania (POGO wzywa do skasowania LCS, 2012-04-24). Były one szczególnie odczuwalne w trakcie zaangażowania jednostki przed kilkoma laty w działania antypirackie u wybrzeży Somalii (USS Freedom płynie ku Somalii, 2010-02-18, USS Freedom przeciwko piratom, 2009-10-14).

W przesłanym przed kilkoma tygodniami do Kongresu raporcie Pentagonu, jego autorzy zwracają uwagę na niski stopień gotowości bojowej jednostki. Chodzi m.in. o nieprzystosowanie dział Mk 110 kalibru 57 mm do strzelania przy dużych prędkościach. Mają one być zbyt wrażliwe na drgania kadłuba okrętu w wyniku uderzania o fale, przez co wyraźnie spada ich celność. Wadliwie działać ma też okrętowy system zarządzania systemami bojowymi, mający nie współdziałać należycie z okrętowymi systemami obserwacji i analizy pola walki.

Obrońcy planów dyslokacji okrętu argumentują z kolei, że jako pierwsza jednostka nie tylko swego typu, ale i całej klasy (LCS współtworzą 2 typy okrętów: monokadłubowe Freedom oraz Indepencende o obudowie trimarana), naturalnym jest, że USS Freedom cechuje się wieloma niedociągnięciami. Pomocne z ich wykryciu oraz usunięciu ma być właśnie sprawdzenie jednostki w trakcie rzeczywistych działań operacyjnych. Argument o niskiej sprawności systemów bojowych USS Freedom jest z kolei kontrowany stwierdzeniem, że głównym zadaniem jednostki poza kurtuazyjnymi wizytami w portach państw sojuszniczych, ma być patrolowanie lokalnych wód oraz misje antypirackie, nie zaś angażowanie się w klasyczne działania bojowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.