Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej LCS w Singapurze

Marynarka wojenna, 13 grudnia 2013

Wczoraj zakończyła się 10-miesięczna misja pierwszego z amerykańskich okrętów klasy Littoral Combat Ship, USS Freedom (LCS 1) w Singapurze. USA zapowiedziały już wysłanie do Azji kolejnych LCS.

Dziesięciomiesięczna misja USS Freedom (LCS 1) w Azji sprzyjała ocenie rzeczywistych zdolności okrętu oraz jego niezawodności. Jako taka okazała się jedynie połowicznym sukcesem. Ze względu na powtarzające się awarie układu pędnego i systemu zasilania, amerykański okręt ominął kilka, prestiżowych i ważnych z politycznego punktu widzenia, ćwiczeń morskich oraz wystaw uzbrojenia / Zdjęcie: US Navy

Rozpoczęta wiosną br. dziesięciomiesięczna misja USS Freedom (USS Freedom w Azji już od marca, 2013-02-25, USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19) zakończyła się wczoraj, symbolicznym przejściem okrętu przez międzynarodową linię zmiany daty, co było równoznaczne z opuszczeniem wód będących obszarem odpowiedzialności 7. Floty US Navy.

Oficjalnie, wysłanie USS Freedom do Singapuru miało na celu wsparcie zapowiedzianej przed kilkoma laty amerykańskiej polityki zwrotu ku Azji (USA zmieniają priorytety , 2011-12-08, Nowa strategia USA, 2012-06-01), a także rozpropagowanie nowej klasy okrętów wśród regionalnych sojuszników USA. Mniej oficjalnie mówiło się o tym, że misja LCS 1 miała pomóc w ocenie rzeczywistych zdolności i niezawodności okrętu. Pod tym względem, nie można uznać jej za w pełni udaną (Kolejne kłopoty USS Freedom, 2013-10-23, Awarie układu pędnego USS Freedom, 2013-03-22).

Powrót USS Freedom do portu macierzystego w Naval Base San Diego zszedł się w czasie z deklaracją Sekretarza Obrony USA, Chucka Hagela, dotyczącą dalszych planów rozmieszczenia LCS w Azji. Podczas spotkania ze swoim singapurskim odpowiednikiem, Ng Eng Henem, Hagel zapowiedział wysłanie następnego z okrętów tej klasy w późniejszych miesiącach 2014, a kolejnego – rok później.

W słowach Hagela zabrakło co prawda konkretów dotyczących tego, które z LCS zostaną wysłane do Azji. Anonimowe źródła w Departamencie Obrony informują jednak, że w 2014 w kierunku Singapuru uda się 3. z okrętów tej klasy, USS Fort Worth (LCS 3).

Przypomnijmy, że w połowie 2012 władze USA i Singapuru ogłosiły zawarcie porozumienia o stacjonowaniu w tym kraju 4 okrętów klasy LCS (LCS w Singapurze, 2012-06-03). W przyszłości dołączyć do nich mają również jednostki klasy Joint High Speed Vessel (JHSV) (USNS Spearhead po próbach morskich, 2013-10-04). Za ich obsługę odpowiadać ma australijski Austal (Serwis Austala w Singapurze, 2013-01-22), która jednocześnie jest producentem JHSV oraz jednego z typów LCS, Independence.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.