Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fincantieri chce wejść na afrykański rynek

Marynarka wojenna, 03 lutego 2014

Włoskie Fincantieri zamierza zbudować nowe zakłady stoczniowe w Mombasie, na południowym wschodzie Kenii. Ruch ten ma pozwolić Włochom szerzej wejść na afrykański rynek zbrojeniowy z własną ofertą handlową.

Zdjęcie: MO Kenii

Informacja na ten temat padła z ust przedstawicieli Fincantieri, wizytujących port morski w kenijskiej Mombasie na pokładzie lotniskowca Marina Militare (marynarki wojennej Włoch), Cavour (550). Nowe włoskie zakłady stoczniowe mogłyby powstać do końca br.

Ich budowa pozwoli Włochom na poszerzenie współpracy z marynarką wojenną Kenii. Dla przypomnienia, włoskie przedsiębiorstwo odpowiadało w latach 2008-2011 za remont i modernizację 2 kenijskich kutrów rakietowych: KNS Nyayo (P3126) (na zdjęciu) i KNS Umoja (P3127). Okręty były remontowane na terenie zakładów Muggiano w La Spezia na północnym zachodzie kraju.

Omawiane plany Fincantieri związane są z ambitną strategią wejścia Włochów na afrykański rynek zbrojeniowy. Odnotowywany w ostatnich latach wzrost aktywności piratów i grup terrorystycznych na wodach okalających kontynent (Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19), zmusiły wiele państw do zakupu nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Stąd rosnąca liczba zamówień m.in. na okręty patrolowe (Patrolowce od Nautic Africa, 2013-07-18, UE utworzy straż wybrzeża Somalii?, 2013-10-09).

Dla przykładu, marynarka wojenna Kenii wzbogaciła się w ostatnim czasie m.in. o 2 łodzie półsztywne przekazane przez Wielką Brytanię (Brytyjskie wsparcie dla Kenii, 2013-07-18) oraz o okręt patrolowy typu P400, KNS Harambee II (ex-La Railleuse (P689)), użytkowany pierwotnie przez Marine Nationale (marynarkę wojenną Francji). Włoskiemu Fincantieri zależałoby m.in. na uzyskaniu zlecenia dotyczącego wsparcia technicznego tych jednostek. Uruchomienie własnych zakładów stoczniowych w Mombasie bardzo by ich do tego celu przybliżyło.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.