Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IWA 2014: Debiut .308 ZMT HS

Przemysł zbrojeniowy, 08 marca 2014

Na IWA zadebiutował opracowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów karabin myśliwsko-sportowy .308 ZMT HS do amunicji 7,62 mm x 51 (.308 Winchester ).

Nowy karabin z Tarnowa - .308 ZMT HS reklamowany jest jako broń sportowo-myśliwska. Zgodnie z ograniczeniami dotyczącymi prawa łowieckiego konstrukcja będzie sprzedawana z magazynkami mieszczącymi 5 sztuk amunicji, choć użytkownik będzie miał możliwość zakupu również 10-nabojowych magazynków z odmiany wojskowej

Nowy .308 ZMT HS (Hunting-Sport) to konstrukcja, stworzona od podstaw na rynek cywilny, która ma przypominać z wyglądu 7,62-mm karabin wyborowy Bor (Alex-762), wykorzystywany przez Wojsko Polskie. To już drugi model w ofercie Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT), po sportowo-treningowym Alex Tactical Sport (Nowy Alex 2 Tactical Sport w 2014, 2013-11-19; IWA 2013: Debiutuje sportowy Alex, 2013-03-09), przeznaczona dla strzelców precyzyjnych.

Co ciekawe, genezą opracowania .308 ZMT HS są ograniczenia eksportowe narzucone przez urzędników z Ministerstwa Gospodarki na sprzedaż modelu Alex Tactical Sport. Miała być to rzekomo broń wojskowa, objęta wszelkimi możliwymi restrykcjami. Najwyraźniej urzędnikom nie przeszkadza trafiająca na rynek polski broń obca, będąca de facto konstrukcjami przeznaczonymi dla wojskowych snajperów, bo nie mają na to wpływu, natomiast z bliżej nieokreślonych powodów rzucają kłody pod nogi polskiemu eksportowi. Co zabawne, Alex Tactical Sport każdy może bez problemu kupić w Polsce i wówczas sprzedaż nie jest objęta żadnymi ograniczeniami.

Oferta ZMT pokazywana na targach w Norymberdze – cywilne karabiny Alex Tactical Sport i .308 ZMT HS, za nimi na ścianie Alex-338. Ta ostatnia konstrukcja bierze udział w rywalizacji na nową broń wyborową dla Wojska Polskiego / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Karabin powtarzalny w układzie bezkolbowym .308 ZMT HS (nawet nazwa broni celowo nie nawiązuje do odmian wojskowych, aby nie dać najmniejszych powodów do kolejnych urzędniczych restrykcji, jest to wyjątkowo niefortunne z marketingowego punktu widzenia) jest opracowany niejako od podstaw, na bazie całkowicie odmiennej dokumentacji technicznej i z wykorzystaniem innych części, niż wcześniejsze modele. Wydano spore pieniądze, jak również włożono sporo wysiłku tylko po to, aby obejść pewne nieżyciowe interpretacje przepisów, które zamiast pomagać w eksportowaniu wyrobów polskiego przemysłu, ograniczają możliwość sprzedaży zagranicznej.

Od strony wizualnej nowy myśliwsko-sportowy karabin wyróżnia się komorą zamkową pozbawioną trzech skośnych otworów. To pierwsza rzecz, która na pierwszy rzut oka czyni go odmiennym od broni wojskowej, a także sportowo-treningowej. Model .308 ZMT HS wyposażono w łoże z tworzywa sztucznego z krótkim, odwróconym odcinkiem uniwersalnej szyny montażowej na końcu. Pozwoli to zamocowanie do broni dowolnego dwójnogu, a nie – jak to miało miejsce w konstrukcji wojskowej – tylko dedykowanego, produkowanego przez ZMT (Inwestycje ZMT, 2013-06-11). Ponadto broń ma nowy mechanizm spustowy, dorównujący wersji zastosowanej w najnowszym wojskowym modelu Alex-338 kalibru 8,6 mm (8,6-mm karabiny wyborowe dla WP, 2014-02-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.