Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwusetny okręt od GSL

Marynarka wojenna, 11 marca 2014

Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) przyjęła do służby kolejny okręt patrolowy typu Saryu. To zarazem dwusetny okręt zbudowany i dostarczony przez rodzime Goa Shipyard Limited (GSL).

Okręty patrolowe typu Saryu mają 105 m długości i 12,9 m szerokości. Rozwijają prędkość 25 w. Zasięg maksymalny (przy prędkości 16 w) wynosi 11 000 km. Załogę stanowi 9 oficerów i 105 marynarzy. Okręty uzbrojone są m.in. w 76-mm działo morskie Oto Melara oraz dwa 30-mm zestawy artyleryjskie obrony bezpośredniej AK-630. Wyporność to 2200-2300 t / Zdjęcie: BNS

Jubileuszowym okrętem był trzeci z serii 4 patrolowców typu Saryu, INS Sumedha (P 58). Został on przyjęty do służby w BNS podczas ceremonii zorganizowanej 7 marca w Goa, na zachodnim wybrzeżu Indii.

Portem macierzystym INS Sumedha ma być Port Blair na terenie Archipelagu Andamanów i Nikobarów. Zlokalizowane jest tam również Dalekowschodnie  Dowództwo Połączone (DDP) (Indie na Nikobarach), odpowiedzialne za monitorowanie ruchu morskiego w pobliżu Cieśniny Malakka, a zwłaszcza obserwację okrętów marynarki wojennej ChRL. W zeszłym roku New Delhi podjęło decyzję o przekazaniu BNS pełnej odpowiedzialności za DDP (DDP pod kontrolą marynarki wojennej Indii, 2013-10-22). W przeszłości dowodzenie podporządkowanymi mu jednostkami odbywało się rotacyjnie, przez wszystkie rodzaje  sił zbrojnych Indii.

Powstałe w 1957, GSL jest jednym z najważniejszych indyjskich przedsiębiorstw stoczniowych. W najbliższej przyszłości zakłady w Goa będą odpowiedzialne za dostawy serii nowoczesnych trałowców, zakupionych w Korei Południowej (Oficjalnie o indyjskich trałowcach, 2013-10-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.