Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gowindy tym razem dla Urugwaju?

Marynarka wojenna, 04 kwietnia 2014

Urugwaj może stać się kolejnym państwem, które zdecyduje się na eksploatację francuskich fregat typu Gowind.

Poza rozmowami o sprzedaży Gowindów do Egiptu i Urugwaju, DCNS jest w trakcie realizacji zlecenia na dostawę 6 fregat tego typu Malezji. Francuzi współpracują na tym polu z lokalną Boustead Naval Shipyard Sdn Bhd. Część wyposażenia elektronicznego okrętów, w tym systemy obserwacji i analizy pola walki w postaci trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych SMART-S Mk 2 oraz holowanych sonarów CAPTAS-2, dostarczy inny francuski producent, Thales / Zdjęcie: MO Francji

O rozmowach prowadzonych przez DCNS, producenta Gowindów, z Armada Nacional del Uruguay (marynarką wojenną Urugwaju) informują francuskie media. Urugwajczycy mieliby wyrażać zainteresowanie leasingiem, a w przyszłości być może całkowitym wykupem, trzech fregat omawianego typu.

Mimo wyraźnego zainteresowania Montevideo Gowindami, leasing francuskich fregat wcale nie jest przesądzony. W rywalizacji o urugwajskie zlecenie mają bowiem startować także inni europejscy producenci, w tym niemiecki Fassmer z Berne na północy kraju oraz niewymieniony z nazwy podmiot brytyjski. W przypadku tego drugiego, uważa się, że może być to BAE Systems, które ma już doświadczenie w oferowaniu podobnych konstrukcji państwom południowoamerykańskim, m.in. pełnomorskich okrętów patrolowych typu Amazonas, eksploatowanych przez Marinha do Brasil (marynarkę wojenną Brazylii) (BNS Apa w Brazylii, 2013-05-27).

Jeżeli dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy o leasingowaniu Gowindów, DCNS odnotuje drugi w ostatnich tygodniach sukces rynkowy związany z okrętami tego typu. W ostatnim czasie informowaliśmy bowiem o chęci zakupu co najmniej 4 Gowindów przez marynarkę wojenną Egiptu (Egipt bliski zakupu Gowindów, 2014-03-05).

Warto podkreślić, że poza Urugwajem, francuski DCNS jest aktywny marketingowo w Peru, gdzie stara się przekonać dowództwo Marina de Guerra del Perú (marynarki wojennej Peru) do zakupu 2 fregat typu FREMM (Kolejne państwo zainteresowane FREMM, 2013-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.