Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze zanurzenie HMS Artful

Marynarka wojenna, 07 października 2014

W stoczni Barrow-in-Furness przeprowadzono pierwsze próbne zanurzenie najnowszego brytyjskiego okrętu podwodnego – HMS Artful.HMS Artful przed rozpoczęciem próby przechyłów i przegłębienia w stoczni Barrow-in-Furness / Zdjęcie: BAE Systems

HMS Artful, 3. z serii wielozadaniowych okrętów podwodnych z napędem nuklearnym typu Astute, budowanych przez BAE Systems dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), po raz pierwszy dokonał zanurzenia. Próba przechyłów i przegłębienia okrętu trwała ponad 2 dni i miała na celu sprawdzenie stateczności okrętu w wodzie.

Zanurzenie odbyło się w doku stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, z udziałem 80 pracowników, m. in. konstruktorów okrętów, inżynierów i personelu Royal Navy. W trakcie próby na pokładzie okrętu znajdowało się 22 oficerów i marynarzy. Codziennie jednostka spędzała pod wodą 7 h.

Zwodowany w maju br. okręt (Wodowanie HMS Artful, 2014-05-19), wypierający 7400 t i mający 97 m długości, zanurzył się na głębokość 15 m. Pozwoliło to konstruktorom precyzyjnie obliczyć jego masę i położenie środka ciężkości, co jest niezbędne do umożliwienia bezpiecznego zanurzania i wynurzania się okrętu podczas rejsu. Podczas zanurzenia załoga HMS Artful po raz pierwszy sprawdziła działanie w wodzie sonaru, urządzeń nawigacyjnych i optycznych, w jakie wyposażono okręt.

 

W przyszłym roku HMS Artful rozpocznie próby morskie, po których zostanie przekazany Royal Navy, podobnie jak dwa inne okręty tego typu – HMS Astute i HMS Ambush (Przerwane testy HMS Ambush, 2013-04-16). Obecnie w stoczni Barrow-in-Furness na róznych stadiach budowy znajdują się cztery inne jednostki – HMS Audacious, HMS Anson, HMS Agamemnon (Stępka pod HMS Agamemnon, 2013-07-19) i nieochrzczony jeszcze 7. okręt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.