Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Talibowie pojmali ponad 100 afgańskich żołnierzy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 lipca 2015

Talibowie zajęli afgańską bazę wojskową na północy kraju. Do niewoli dostało się ponad 100 żołnierzy i policjantów.

W miniony weekend talibowie zajęli jedną z większych baz wojskowych na północy Afganistanu. Do niewoli dostało się ponad 100 afgańskich żołnierzy i policjantów. Większość z nich wkrótce zwolniono, a tylko część z nich przyłączyła się do islamistów / Zdjęcie: Departament Obrony USA

W minioną sobotę, po trwających kilka dni atakach, bojówkarzom talibów udało się zając połączoną bazę afgańskich sił zbrojnych i policji, położoną na terenie północnej prowincji Badachszan. Islamiści wzięli do niewoli 107 wojskowych (niektóre źródła informują o 110 żołnierzach). Przejęli też znaczne ilości uzbrojenia i amunicji, a także zapasy żywności.

Według afgańskich źródeł rządowych, dowódca bazy rozkazał podległym mu żołnierzom zaprzestania walk i przejście na stronę atakujących. Nieco odmienną relację przedstawiają jednak talibowie, według których wojskowi zostali zmuszeni do poddania się i wzięci do niewoli. Następnie, większość z nich została uwolniona. Część postanowiła jednak dołączyć do islamistów.

W ostatnich miesiącach talibowie przypuścili serię ataków na afgańskie posterunki kontrolne i patrolowe wojskowe (Kolejny atak w Afganistanie, 2015-06-30). Pod koniec czerwca bojówkarze przypuścili również szturm na budynki parlamentu w Kabulu. Po kilku godzinach walk siłom bezpieczeństwa udało się jednak odeprzeć atak (Afgańczycy w odwrocie, 2015-06-23).

Afgańska armia ponosi coraz większe straty w walce z talibami i bojówkarzami innych organizacji islamistycznych. Według szacunków Departamentu Obrony USA, liczba żołnierzy i policjantów, którzy zginęli lub odnieśli rany w starciach z islamistami wzrosła o co najmniej 60% w porównaniu do ub.r. (Rosną straty Afgańczyków, 2015-07-16). Wciąż dochodzi również do omyłkowych ataków sił koalicji wielonarodowej na afgańskie posterunki kontrolne (Żołnierze giną w amerykańskim nalocie, 2015-07-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.