Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wildcat na Wyspie Św. Heleny

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 października 2015

Brytyjski śmigłowiec morski AW159 Wildcat zapisał się w historii, lądując na Wyspie Świętej Heleny.

Budowę lotniska na Wyspie Świętej Heleny zapoczątkowano w 2012. Port lotniczy zostanie oddany do użytku na początku 2016. Obiekt będzie przystosowany do przyjmowania samolotów pasażerskich. W razie potrzeby z infrastruktury lotniskowej będą też mogły korzystać wojskowe statki powietrzne, w tym śmigłowce i morskie samoloty patrolowe / Zdjęcie: Royal Navy

Przed kilkoma dniami AW159 Wildcat (nr rej. ZZ 377) wylądował, jako pierwszy śmigłowiec w historii, na płycie wciąż budowanego międzynarodowego portu lotniczego na Wyspie Świętej Heleny. Niedawne wydarzenie miało nie tylko wymiar historyczny, ale także praktyczny. Operacja lądowania i startu brytyjskiego wiropłata pozwoliła na ocenę stanu przygotowań do otwarcia lotniska.

Od 7 miesięcy piloci AW159 i personel obsługowy lotnictwa Royal Navy stacjonują na pokładzie fregaty rakietowej HMS Lancaster (F229), typ 23. Od wielu miesięcy brytyjski okręt pełni służbę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Do jego zadań należy prowadzenie regularnych patroli bojowych, a także udział w ćwiczeniach morskich, organizowanych wspólnie z lokalnymi sojusznikami (Royal Navy ćwiczy w RPA, 2015-10-02).

Zapoczątkowana w marcu misja bojowa HMS Lancaster stwarza doskonałą okazję do sprawdzenia potencjału operacyjnego AW159 Wildcat (Pierwsza misja bojowa Wildcata, 2015-03-30). W ostatnich miesiącach nowy brytyjski śmigłowiec morski wykonał serię operacji lotniczych z pokładu fregaty, ćwicząc działania związane z obserwacją i analizą otoczenia morskiego, w tym wykrywaniem nieprzyjacielskich okrętów podwodnych. W przyszłości Royal Navy wprowadzi do służby 28 wiropłatów tego modelu (Wildcat odpalił torpedę Sting Ray, 2015-07-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.