Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stała baza Royal Navy w Bahrajnie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 grudnia 2014

Pierwsza od ponad 40 lat stała baza wojskowa w regionie ma wspomóc wysiłki Royal Navy w walce z piractwem morskim i ruchami islamistycznymi.

Baza w Bahrajnie będzie pierwszą stałą instalacją wojskową Wielkiej Brytanii w regionie od 1971 / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Baza powstanie na terenie portu morskiego Mina Salman, używanego obecnie m. in. przez US Navy. Obiekt zostanie przystosowany do stałego pobytu okrętów i personelu Royal Navy, w tym niszczycieli rakietowych typu 45. Koszt rozbudowy infrastruktury portowej ma wynieść 15 mln GBP (70 mln zł).

Decyzja o utworzeniu bazy w Mina Salman ma być odpowiedzią W. Brytanii na rosnące zjawisko piractwa morskiego w regionie, zagrażające przepustowości kluczowych dla światowej gospodarki szlaków handlowych, a także rosnące w siłę organizacje islamistyczne. Władze w Londynie nie ukrywają jednocześnie, że zwiększenie obecności wojskowej w tej części świata ma wypełnić lukę powstałą po USA, w związku z planami przebazowania większej liczby amerykańskich okrętów na Ocean Spokojny, kosztem innych akwenów.

W przyszłości z bazy w Bahrajnie korzystać mają przede wszystkim wspomniane niszczyciele typu 45 i fregaty rakietowe typu 26 (Nowi podwykonawcy GCS, 2014-06-04, HMS Defender przeciw islamistom, 2014-10-07). Baza zostanie też przystosowana do przyjmowania największych w historii okrętów Royal Navy, lotniskowców typu Queen Elizabeth. Niewykluczone, że z portu w Mina Salman będą również korzystać atomowe okręty podwodne typu Astute, które wkrótce zastąpią eksploatowane od lat 1980. jednostki typu Trafalgar (Astute wracają do kraju, 2014-10-13).

Decyzja o utworzeniu bazy w Mina Salman spowodowała krytykę części środowiska politycznego w W. Brytanii oraz przedstawicieli ruchów obywatelskich. W ocenie krytyków, zgoda władz Bahrajnu na przyjęcie brytyjskich okrętów stanowi formę nagrody dla Londynu za wstrzymanie się z krytyką głośnego rozprawienia się lokalnych sił porządkowanych z prodemokratycznymi demonstracjami, które wybuchły w królestwie na fali Arabskiej Wiosny z 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.