Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza korweta typ 056A ZOP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 12 listopada 2014

Marynarka wojenna ChRL przyjęła do służby kolejną korwetę typ 056 (typu Jiangdao). Zhuzhou (594) jest to pierwsza jednostka tego typu skonfigurowana do zwalczania okrętów podwodnych.

Korwety typ 056/056A Jiangdao mają około 90 m długości i 11 m szerokości. Wyporność wynosi 1500 t. Rozwijają prędkość 25-28 w. Zasięg, przy prędkości marszowej 16 w, wynosi 6400 km. Uzbrojone są m.in. w wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych YJ-83 (C802) umieszczone na śródokręciu, ośmioprowadnicową wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych FL-3000N zamontowaną w tylnej części nadbudówki, 76-mm armatę morską AK-176, dwa 30-mm działa i 6 wyrzutni torpedowych. Okręt może przenosić jeden śmigłowiec morski przystosowany do działań ZOP i SAR / Zdjęcie: Junshi

Zwodowany przed kilkoma dniami okręt, to osiemnasta korweta typ 056, zbudowana dla marynarki wojennej ChRL (Pierwsza chińska korweta typu 056 w służbie, 2013-02-26). Jest to zarazem pierwsza z co najmniej pięć jednostek, zaprojektowanych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). W odróżnieniu od standardowej wersji Jiangdao, ta została wyposażona w sonar klasy Variable Depth Sonar (VDS) o zmiennej głębokości zanurzania.

Przyjęta do służby korweta została podporządkowana dowództwu Floty Morza Południowego, którego obszarem odpowiedzialności są przede wszystkim wody Morza Południowochińskiego. Do jego dyspozycji pozostaje obecnie co najmniej pięć jednostek typu Jiangdao. W ocenie komentatorów, decyzja ta wiąże się bezpośrednio ze sporami terytorialnymi prowadzonymi przez ChRL z innymi państwami regionu. Indonezja, Malezja i Wietnam uruchomiły w ostatnich latach serię programów zakupowych, zmierzających do pozyskania nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych (Kolejna wietnamska Warszawianka w listopadzie, 2014-08-18, Amur 1650 dla Indonezji?, 2014-04-22).

Korwety typ 056, wprowadzane do służby od przełomu 2012 i 2013, zastępują wiekowe patrolowce typ 037-1G Houxin, a w przyszłości mają także wyprzeć fregaty typ 053 Jianghu. W planach ChRL jest pozyskanie co najmniej 30 jednostek tego typu. Okręty oferowane są również potencjalnym klientom zagranicznym. Marynarka wojenna Nigerii pozyska co najmniej dwa okręty P-18N oparte na projekcie Jiangdao (Nigeria idzie na zakupy, 2013-12-19). Pod koniec października pierwszy z nich zakończył próby morskie. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.