Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza misja bojowa Wildcata

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 30 marca 2015

Brytyjska fregata rakietowa typu 23, HMS Lancaster (F229), wyszła w morze na kolejną misję bojową. Na jej pokładzie znajduje się nowy śmigłowiec morski, AW159 Wildcat.

Nowy brytyjski śmigłowiec morski AW159 Wildcat udał się w pierwszą misję bojową. Wiropłat stacjonuje na pokładzie fregaty rakietowej typu 23, HMS Lancaster (F229) / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Lancaster opuściła bazę morską w Portsmouth w minioną sobotę. Przez najbliższe 9 miesięcy okręt będzie patrolować wody Oceanu Atlantyckiego. Na jego pokładzie znajduje się nowy brytyjski śmigłowiec morski, AW159 wraz z załogą lotniczą i personelem obsługowym.  

Debiut operacyjny Wildcata nastąpił kilka tygodni po zakończeniu szkolenia pierwszych załóg lotniczych (Załogi Wildcatów gotowe do służby, 2015-03-03). Śmigłowiec będzie odpowiedzialny za ochronę fregaty przed zagrożeniem ze strony nieprzyjacielskich okrętów podwodnych. Wiropłat będzie się też angażować w walkę z piractwem morskim oraz przemytem narkotyków z Ameryki Południowej do USA, prowadzoną pod przywództwem US Navy, w ramach wielonarodowej operacji antynarkotykowej Martillo

Royal Navy zakupi i wprowadzi do służby 28 śmigłowców morskich AW159. Kolejne 34 wiropłaty pozyskają brytyjskie wojska lądowe. Wildcaty będą stacjonować na modernizowanych fregatach rakietowych typu 23 (Próby morskie HMS Sutherland, 2015-03-26), a w przyszłości także fregatach typu 26 (Przygotowania do GSC, 2015-02-21). Śmigłowce będą też przenoszone przez niszczyciele rakietowe typu 45 (HMS Diamond wraca do służby, 2015-03-25).  

Poza Brytyjczykami na zakup AW159 zdecydowała się także marynarka wojenna Republiki Korei. Seul pozyska 8 wiropłatów w konfiguracji ZOP (A jednak AW159). Wildcaty uznawane są też za faworyta przetargu na nowe śmigłowce morskie dla filipińskiej marynarki wojennej (Filipiny wybiorą Wildcaty?, 2014-11-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.