Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy saudyjski A330 MRTT w służbie

Lotnictwo wojskowe, 27 lutego 2013

Arabia Saudyjska przyjęła oficjalnie do służby pierwszy z 6 zamówionych samolotów tankujących A330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport).

Pierwszy saudyjski A330 MRTT przyjęty do służby. Uroczystość miała miejsce 25 lutego na terenie bazy lotniczej w Rijadzie. Tankowce będą wykorzystywane do zaopatrywania w paliwo myśliwców: Eurofighter, F-15C/D/SA i Tornado. W tym celu zostały wyposażone w kadłubowy boom sztywny i dwa przewody podskrzydłowe. W razie potrzeby, samoloty będą mogły zostać przystosowane m.in. do zadań pasażersko-transportowych oraz ewakuacji medycznej / Zdjęcie: Airbus Military

Pierwsze 3 A330 MRTT zostały zamówione przez Saudów jeszcze w 2008 (Arabia Saudyjska wybrała A330 MRTT, 2008-01-07). W następnym roku Rijad zdecydował się na dokupienie dodatkowych 3 egzemplarzy. Przyjęcie pierwszego samolotu do służby następuje 2 lata po pierwotnie zapowiedzianym terminie.

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska jest jednym z 4 państw, które zdecydowały się na zakup nowoczesnych samolotów tankujących europejskiego producenta. Poza nią, uczyniła to także: Australia (Wstępna gotowość australijskich KC-30A, 2013-02-26), Wielka Brytania (Powietrzne tankowce RAF za 13 mld GBP, 2008-03-28) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (Pierwszy A330 MRTT dla ZEA, 2013-02-06). Na początku br. o wyborze tankowca Airbusa poinformowały także Indie (Airbus potwierdza wygraną w Indiach, 2013-01-08). Szczegóły porozumienia muszą jednak zostać jeszcze wynegocjowane. Zawarcie ostatecznej umowy w tej sprawie powinno nastąpić przed końcem 2013.

Przyjęty przed kilkoma dniami do służby saudyjski A330 MRTT jest pierwszym egzemplarzem z transzy zamówionej w 2008. Wszystkie maszyny tej partii zostały już dostarczone odbiorcy. Dostawy samolotów zakontraktowanych w 2009 mają rozpocząć się pod koniec 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.