Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mistrale dla Egiptu dopiero latem

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lutego 2016

Dwa śmigłowcowce desantowe typu Mistral zostaną przekazane Egiptowi w czerwcu i wrześniu.

Latem br. Egipt odbierze 2 śmigłowcowce desantowe typu Mistral, które pierwotnie zbudowano dla Rosji / Zdjęcie: DCNS

Według źródeł, na które powołuje się Agence France Presse, pierwszy z egipskich śmigłowcowców desantowych typu Mistral zostanie przekazany w czerwcu br. Odbiór następnej jednostki zapowiedziano na wrzesień. Wcześniej we francuskim Saint-Nazaire na północnym zachodzie kraju zakończy się szkolenie i zgrywanie przyszłych załóg obydwu okrętów.

Jesienią 2015 rządy Francji i Egiptu porozumiały się w sprawie sprzedaży Kairowi 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral, które pierwotnie zbudowano dla Rosji (Mistrale dla Egiptu potwierdzone, 2015-10-12). Pod wpływem zachodnich sojuszników Paryż musiał zrezygnować z realizacji kontraktu z 2011 i zwrócić Moskwie ok. 950 mln euro (4,2 mld zł) z tytułu zaliczki i kosztów poniesionych przez Rosję m.in. na szkolenie marynarzy (Rosyjscy marynarze opuszczają Francję, 2014-12-18) i budowę infrastruktury niezbędnej do eksploatacji francuskich okrętów.

Egipskie Mistrale będą pełnić służbę na Morzu Czerwonym i Śródziemnym. Okręty zostały pozbawione rosyjskiego wyposażenia pokładowego, w tym środków łączności i kierowania ogniem (Mistrale bez rosyjskiego wyposażenia, 2015-11-21). W 2015 Kair zdecydował się zakupić blisko 50 rosyjskich śmigłowców wielozadaniowych Ka-52 (Ka-52 dla Egiptu, 2016-01-05), w tym część w odmianie pokładowej. Będą one stacjonować na nowych egipskich śmigłowcowcach desantowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.