Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mistrale dla Egiptu potwierdzone

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 października 2015

Władze Egiptu podpisały porozumienie o zakupie 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral.

Za rok marynarka wojenna Egiptu rozpocznie eksploatację 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral / Zdjęcie: DCNS

Porozumienie o sprzedaży Mistrali zawarto w minioną sobotę w obecności prezydenta Egiptu, Abdela Fattaha as-Sisiego i ministra obrony Francji, Jean-Yvesa Le Driana. Kair zapłaci za oba okręty ok. 950 mln euro (4 mld zł). Transakcja najprawdopodobniej zostanie sfinansowana z kredytów udzielonych mu przez inne państwa arabskie.

Kair odbierze okręty latem 2016. Przedtem śmigłowcowce zostaną przystosowane do służby pod egipską banderą. Prace stoczniowe najprawdopodobniej zostaną sfinansowane z francuskiego budżetu. W tym samym czasie w Saint-Nazair prowadzone będzie szkolenie przyszłej załogi obu jednostek, liczącej ok. 400 oficerów i marynarzy (Egipt kupi Mistrale, 2015-09-24).

Nowe egipskie okręty pierwotnie zbudowano dla Rosji. Pod wpływem zachodnich sojuszników rząd w Paryżu zdecydował się ostatecznie nie przekazywać obu jednostek Rosjanom. Decyzję tłumaczono zaangażowaniem rosyjskich władz w konflikt na wschodzie Ukrainy. Późnym latem obie strony porozumiały się w sprawie wysokości odszkodowania za niewywiązanie się z kontraktu podpisanego w 2011 (950 mln Euro za zerwanie kontraktu na Mistrale, 2015-08-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.