Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mistrale dla Egiptu potwierdzone

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 października 2015

Władze Egiptu podpisały porozumienie o zakupie 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral.

Za rok marynarka wojenna Egiptu rozpocznie eksploatację 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral / Zdjęcie: DCNS

Porozumienie o sprzedaży Mistrali zawarto w minioną sobotę w obecności prezydenta Egiptu, Abdela Fattaha as-Sisiego i ministra obrony Francji, Jean-Yvesa Le Driana. Kair zapłaci za oba okręty ok. 950 mln euro (4 mld zł). Transakcja najprawdopodobniej zostanie sfinansowana z kredytów udzielonych mu przez inne państwa arabskie.

Kair odbierze okręty latem 2016. Przedtem śmigłowcowce zostaną przystosowane do służby pod egipską banderą. Prace stoczniowe najprawdopodobniej zostaną sfinansowane z francuskiego budżetu. W tym samym czasie w Saint-Nazair prowadzone będzie szkolenie przyszłej załogi obu jednostek, liczącej ok. 400 oficerów i marynarzy (Egipt kupi Mistrale, 2015-09-24).

Nowe egipskie okręty pierwotnie zbudowano dla Rosji. Pod wpływem zachodnich sojuszników rząd w Paryżu zdecydował się ostatecznie nie przekazywać obu jednostek Rosjanom. Decyzję tłumaczono zaangażowaniem rosyjskich władz w konflikt na wschodzie Ukrainy. Późnym latem obie strony porozumiały się w sprawie wysokości odszkodowania za niewywiązanie się z kontraktu podpisanego w 2011 (950 mln Euro za zerwanie kontraktu na Mistrale, 2015-08-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra