Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Porozumienie w sprawie Mistrali?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 31 lipca 2015

Francja i Rosja miały porozumieć się w sprawie wysokości odszkodowania, jakie Paryż będzie musiał zapłacić za niedostarczenie 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral.

Francja miała zgodzić się na wypłacenie Rosji 1,16 mld euro odszkodowania za niedostarczenie dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral. W dalszym ciągu niewiadomą pozostaje dalszy los okrętów / Zdjęcie: MO Federacji Rosyjskiej

Według przekazów medialnych, po wielu miesiącach stronom udało się zakończyć negocjacje w sprawie warunków rozwiązania kontraktu na zakup przez Rosję 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral, Władiwostoka i Sewastopola (Koniec pierwszych prób Sewastopola, 2015-03-25; Co dalej z Władiwostokiem?, 2014-11-28). Według źródeł zbliżonych do administracji prezydenta Władimira Putina, na które m.in. powołuje się Kommiersant, Paryż wypłaci Moskwie odszkodowanie w wysokości 1,16 mld euro (4,8 mld zł, Do 5 mld Euro kary za Mistrale, 2015-05-17).

Na wielkość odszkodowania złożyło się m.in. blisko 900 mln euro (3,7 mld zł), które Rosja już wpłaciła za okręty, wartość dostarczonych elementów konstrukcji, w tym części rufowych śmigłowcowców i elementów wyposażenia pokładowego (Wodowanie rufy rosyjskiego Mistrala, 2013-06-27), a także koszt zeszłorocznego szkolenia grupy 400 marynarzy w St. Nazaire (Rosyjscy marynarze opuszczają Francję, 2014-12-18) i środki zainwestowane w opracowanie nowych śmigłowców morskich Ka-52K (Oblot Ka-52K, 2015-03-12).

Pałac Elizejski odmówił komentarza w sprawie porozumienia z Rosjanami. Temat rosyjskich Mistrali wzbudza we Francji spore kontrowersje. Głównie dlatego, że obowiązek wypłacenia odszkodowania może spaść na francuskich obywateli. Kontrakt na dostawę śmigłowcowców był bowiem ubezpieczony przez państwową korporację Coface, która najprawdopodobniej teraz będzie musiała spłacić 95% jego wartości.

Dużą niewiadomą wciąż pozostaje los obu okrętów. W ostatnich miesiącach Paryż starał się zainteresować Egipt i Kanadę ich odkupieniem, jednak – jak dotąd – bez spodziewanych rezultatów. We francuskich mediach pojawiały się też pomysły, aby oba śmigłowcowce zezłomować lub wręcz zatopić (Rosyjskie Mistrale na dno?, 2015-05-08). Z kolei przed kilkoma tygodniami rozpoczęto rozmowy w sprawie ewentualnej sprzedaży jednostek ChRL. Każdy kontrakt na odsprzedaż Mistrali będzie jednak wymagał zgody Rosji, co może utrudnić wszelkie negocjacje.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.