Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt kupi Mistrale

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 września 2015

Paryż porozumiał się z Kairem w sprawie sprzedaży 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral. Egipcjanie zapłacą za nie ok. 950 mln euro. Okręty pierwotnie były przeznaczone dla Rosji.

Anonsowane wczoraj porozumienie zakłada, że Kair nie będzie mógł odsprzedać Mistrali państwu trzeciemu bez wiedzy i zgody Francji. W praktyce ma to uniemożliwić Egiptowi ewentualne przekazanie w przyszłości Mistrali Rosji / Zdjęcie: DCNS

Po wielu miesiącach zabiegów dyplomatycznych władze Francji osiągnęły porozumienie w sprawie odsprzedaży 2 śmigłowcowców desantowych typu Mistral, które pierwotnie zbudowano dla Rosji. W 2016 okręty staną się własnością Egiptu. Kair zapłaci za nie Francji ok. 950 mln euro (4 mld zł).

Egipt najprawdopodobniej sfinansuje zakup nowych okrętów z kredytów udzielonych mu przez inne państwa arabskie. Rząd Francji zgodził się z kolei na pokrycie kosztów przystosowania obu śmigłowcowców do służby pod egipską banderą, co będzie wymagało m.in. przebudowy mostka dowodzenia i innych elementów nadbudówki. Wartość prac szacowana jest na kilka mln euro.

W najbliższych tygodniach do Francji uda się grupa ok. 400 egipskich marynarzy. Wojskowi przejdą specjalne szkolenie, przygotowujące ich do służby na nowych jednostkach. Egipcjanie zostaną ulokowani w tym samym ośrodku w Saint-Nazair, w którym przed rokiem szkolili się Rosjanie (Rosyjscy marynarze opuszczają Francję, 2014-12-18).

Według nieoficjalnych informacji marynarka wojenna Egiptu zamierza rozmieścić po jednym ze śmigłowcowców w bazach nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym. W ten sposób jednostki będą mogły wspierać działania egipskich sił zbrojnych prowadzone w strefach przybrzeżnych w Libii, Jemenie i na Półwyspie Synaj (Rozbił się egipski samolot wojskowy, 2015-08-18; Egipt uszczelnia granicę z Libią, 2015-06-09).

W sierpniu Paryż porozumiał się z Rosją w sprawie kwoty odszkodowania za niedostarczenie obu Mistrali, Władiwostoka i Sewastopola (950 mln Euro za zerwanie kontraktu na Mistrale, 2015-08-25). Francja zapłaci Rosjanom co najmniej 950 mln euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra