Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odszkodowanie za Mistrale?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 kwietnia 2015

Francja jest gotowa zwrócić Rosji środki finansowe przeznaczone na zakup dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, jeżeli dostawa okrętów nie zostanie zrealizowana.

Dalszy los porozumienia o zakupie przez Rosję śmigłowcowców desantowych typu Mistral będzie jednym z tematów rozmów prezydentów François Hollande i Władimira Putina. Obaj politycy spotkają się dziś w Erywaniu w ramach obchodów 100. rocznicy ludobójstwa Ormian dokonanej przez Imperium Osmańskie / Zdjęcie: STX France

Prezydent Francji, François Hollande, ogłosił swoje stanowisko w środę podczas spotkania za przywódcą Ukrainy, Petrem Porszenką. Hollande stwierdził, że zwrot środków finansowych przeznaczonych przez Rosję na zakup Władiwostoka i Sewastopola będzie sprawą oczywistą, w przypadku gdyby dostawa Mistrali nie doszła do skutku (Koniec pierwszych prób Sewastopola, 2015-03-25).

Pierwszy z rosyjskich Mistrali, wspomniany Władiwostok, miał trafić do odbiorcy jesienią ub.r. Dostawa okrętu została wstrzymana wskutek konfliktu na wschodzie Ukrainy (Mistrale nadal nie dla Rosji, 2015-02-16). Rosja wielokrotnie ostrzegała Paryż o karach umownych, jakie grożą francuskim stoczniom i rządowi w przypadku nie zrealizowania porozumienia o zakupie śmigłowcowców, zawartego w 2011 (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17).

Alternatywą dla kar umownych ma być wypłacenie Rosji odszkodowania, czyli zwrot przynajmniej części środków finansowych, jakie Moskwa wyłożyła dotąd na zakup obu okrętów. Wartość porozumienia z 2011 wyniosła 1,2 mld euro (4,7 mld zł). Władze Rosji pokryły już większość tej kwoty. Warto podkreślić, że mimo zdecydowanego stanowiska Pałacu Elizejskiego, większość Francuzów popiera przekazanie Rosji obu śmigłowcowców desantowych (Francuzi popierają przekazanie Mistrali, 2015-01-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.