Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odszkodowanie za Mistrale?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 kwietnia 2015

Francja jest gotowa zwrócić Rosji środki finansowe przeznaczone na zakup dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, jeżeli dostawa okrętów nie zostanie zrealizowana.

Dalszy los porozumienia o zakupie przez Rosję śmigłowcowców desantowych typu Mistral będzie jednym z tematów rozmów prezydentów François Hollande i Władimira Putina. Obaj politycy spotkają się dziś w Erywaniu w ramach obchodów 100. rocznicy ludobójstwa Ormian dokonanej przez Imperium Osmańskie / Zdjęcie: STX France

Prezydent Francji, François Hollande, ogłosił swoje stanowisko w środę podczas spotkania za przywódcą Ukrainy, Petrem Porszenką. Hollande stwierdził, że zwrot środków finansowych przeznaczonych przez Rosję na zakup Władiwostoka i Sewastopola będzie sprawą oczywistą, w przypadku gdyby dostawa Mistrali nie doszła do skutku (Koniec pierwszych prób Sewastopola, 2015-03-25).

Pierwszy z rosyjskich Mistrali, wspomniany Władiwostok, miał trafić do odbiorcy jesienią ub.r. Dostawa okrętu została wstrzymana wskutek konfliktu na wschodzie Ukrainy (Mistrale nadal nie dla Rosji, 2015-02-16). Rosja wielokrotnie ostrzegała Paryż o karach umownych, jakie grożą francuskim stoczniom i rządowi w przypadku nie zrealizowania porozumienia o zakupie śmigłowcowców, zawartego w 2011 (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17).

Alternatywą dla kar umownych ma być wypłacenie Rosji odszkodowania, czyli zwrot przynajmniej części środków finansowych, jakie Moskwa wyłożyła dotąd na zakup obu okrętów. Wartość porozumienia z 2011 wyniosła 1,2 mld euro (4,7 mld zł). Władze Rosji pokryły już większość tej kwoty. Warto podkreślić, że mimo zdecydowanego stanowiska Pałacu Elizejskiego, większość Francuzów popiera przekazanie Rosji obu śmigłowcowców desantowych (Francuzi popierają przekazanie Mistrali, 2015-01-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra