Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Arabowie chcą kupić Mistrale

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 sierpnia 2015

Arabia Saudyjska i Egipt chcą odkupić od Francji dwa śmigłowcowce desantowe typu Mistral, przeznaczone oryginalnie dla Rosji.

Według najnowszych doniesień, zakupem Mistrali, przeznaczonych pierwotnie dla Rosji, mają być zainteresowane Arabia Saudyjska i Egipt / Zdjęcie: France 24

Jak donosi francuski dziennik Le Monde, powołując się na anonimowe źródło z kręgów rządowych, król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud chce stworzyć razem z Egiptem wspólne siły zbrojne, zdolne do przeciwstawienia się islamistom. Jednym z ich elementów ma być flota, operująca na morzach: Czerwonym i Śródziemnym. W związku z tym obydwa kraje są zainteresowane zakupem dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, jakie pierwotnie zamówiła Rosja.

Francis Hollande nie potwierdził tych doniesień. – Okręty [typu Mistral] budzą zainteresowanie wielu krajów i nie będzie trudno znaleźć na nie nabywcy – powiedział Prezydent Francji. Komentarza odmówił też Hervé Guillou, prezes grupy DCNS, która zbudowała Mistrale (Porozumienie w sprawie Mistrali?, 2015-07-31). Zdaniem jednego z anonimowych polityków egipskich dyskusja [w sprawie zakupu Mistrali] będzie szybka i dyskretna.

30 lipca Egipt i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie o współpracy gospodarczej i obronnej. Następnego dnia Kair przedłużył o 6 miesięcy mandat zezwalający na wysłanie sił zbrojnych w celu ochrony arabskich interesów w rejonie Zatoki Perskiej, na Morzu Czerwonym i w cieśninie Bab al-Mandab.

Sprzedaż Kairowi desantowców typu Mistral byłaby kolejnym sukcesem Paryża, który ostatnio zawarł z Egiptem kilka dużych transakcji zbrojeniowych (Tahya Misr w Egipcie, 2015-08-05, Rafale w Egipcie, 2015-07-21). Dołączenie do egipskiej marynarki wojennej w/w okrętów pozwoliłoby na szybki przerzut znacznych sił, w tym także czołgów podstawowych i śmigłowców, które mogłyby być użyte na terenie Jemenu, a w przyszłości także podczas interwencji w innych konfliktach w regionie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.