Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej amerykańskich baz na Filipinach

Strategia i polityka, 26 kwietnia 2015

USA zwróciły się do Filipin z prośbą o udostępnienie 8 baz wojskowych.

USA chcą rozmieścić żołnierzy i sprzęt wojskowy w 8 bazach na Filipinach, w tym opuszczonej w latach 1990. Clark Air Base (na zdjęciu) / Zdjęcie: USAF

Waszyngton chce rozmieścić jednostki wojskowe na terenie co najmniej 8 baz na Filipinach. Pod uwagę brane są 4 obiekty na wyspie Luzon oraz po 2 na Cebu i Palawan. Amerykanie chcą ponownie otworzyć m.in. Clark Air Base oraz US Naval Base Subic Bay, które były używane przez siły zbrojne USA podczas zimnej wojny.

USA zamierzają przebazować na Filipiny nieokreśloną liczbę żołnierzy US Navy oraz USAF. Filipińskie bazy wojskowe będą w mniejszym stopniu używane przez US Army. Głównym zadaniem amerykańskiego kontyngentu będzie ochrona interesów politycznych USA w regionie, w tym próba zahamowania ekspansji terytorialnej ChRL na wodach Morza Południowochińskiego (Chiński budżet bez tajemnic, 2015-03-05.

Władze USA i Filipin zawarły przed rokiem specjalne porozumienie o udostępnieniu filipińskich baz wojskowych amerykańskim siłom zbrojnym, Enhanced Defense Cooperation Agreement (Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28, Bliżej porozumienia o bazach na Filipinach, 2014-02-21). Dokument nie precyzował jednak, które obiekty zostaną przystosowane do przyjmowania żołnierzy USA. Szczegóły umowy miały zostać wynegocjowane w następnych miesiącach. Sąd Najwyższy Filipin musi też uznać zgodność umowy z konstytucją.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.