Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipiny rozbudowują porty

Marynarka wojenna, 07 marca 2014

Niebawem rozpocznie się rozbudowa infrastruktury portowej na terenie jednej z baz Hukbóng Dagat ng Pilipinas (PN, marynarki wojennej Filipin) zlokalizowanej w Zatoce Ulugan na terenie zachodniej wyspy Palawan.

Rozbudowa infrastruktury portowej na terenie baz Hukbóng Dagat ng Pilipinas to obok zakupu nowych okrętów jeden z podstawowych warunków zwiększenia potencjału oddziaływania wojskowego Filipin na basenie Morza Południowochińskiego. Przebudowa Carlito Cunanan jest nieprzypadkowa. Baza znajduje się blisko archipelagu spornych Wysp Spratly, prawa do których roszczą sobie m.in. Pekin, Manila i Kuala Lumpur / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Przebudowa portu ma kosztować 500 mln PHP (34 mln zł). Jej rozpoczęcia należy spodziewać się w następnym kwartale, zaraz po zapowiedzianej na 20 maja specjalnej uroczystości z udziałem prezydenta Filipin, Benigno Aquino. Prace mają dotyczyć m.in. budowy nowych pirsów, a także pogłębienia basenu portowego.

Celem prac jest umożliwienie stacjonowania na terenie bazy Carlito Cunanan największych okrętów PN, w tym m.in. fregat typu Gregorio del Pilar, czyli ex-amerykańskich Hamiltonów, użytkowanych dotąd przez straż wybrzeża USA (USCG): BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (ex-USCGC Hamilton (WHEC-715)) i BRP Ramon Alcaraz (PF-16) (ex-USCGC Dallas (WHEC-716)). Inwestycja ma też charakter przyszłościowy, stanowiący odpowiedź na \ programy zbrojeniowe Manili (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07).

W najbliższych latach Manila chciałaby zakupić około 40 okrętów, w tym m.in. 6 fregat (Filipiny chcą kolejne amerykańskie okręty, 2014-01-16), 12 korwet przystosowanych do działań ZOP, 18 patrolowców (Japonia planuje donację dla Filipin, 2013-02-12) oraz 3 trałowce.

Warto przypomnieć, że poza rozbudową portów morskich z myślą o własnych okrętach, Manila zamierza udostępnić część infrastruktury portowej dla jednostek US Navy. Rozmowy w sprawie przebazowania na teren Filipin oddziałów marynarki wojennej oraz wojsk lotniczych USA trwają od blisko roku. Według stanowiska filipińskich władz, ich zakończenia można spodziewać się w najbliższych tygodniach (Bliżej porozumienia o bazach na Filipinach, 2014-02-21). Amerykanie mieliby stacjonować m.in. na terenie US Naval Base Subic Bay (na zdjęciu), a także Clark Air Base, zajmowanych przez nich w latach Zimnej Wojny, a opuszczonych na początku lat 1990.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.