Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny rezygnują z ostatniego Hamiltona

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 września 2013

Resort obrony Filipin prawdopodobnie zrezygnuje z planów zakupu trzeciej, ex-amerykańskiej fregaty typu Gregorio del Pilar (ex-Hamilton). Zaoszczędzone w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie wcześniejszych dwóch jednostek.

Dotychczasowy koszt remontu i częściowej modernizacji BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (na zdjęciu) i BRP Ramon Alcaraz (PF-16) to, odpowiednio: 10,1 mln USD i 13,4 mln USD / Zdjęcie NOSINT

Decyzja w tej sprawie została podjęta w ostatnim czasie. Według wcześniejszych planów, marynarka wojenna Filipin miała zakupić trzy dawne amerykańskie fregaty typu Hamilton, wcześniej użytkowane przez straż wybrzeża USA (USCG).

Pierwsze 2 z omawianych okrętów, BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (ex-USCGC Hamilton (WHEC-715)) i BRP Ramon Alcaraz (PF-16) (ex-USCGC Dallas (WHEC-716)), zostały już przekazane marynarce wojennej Filipin. Drugi z nich dotarł do tego państwa zaledwie przed miesiącem (Kolejny filipiński Hamilton, 2013-07-05, Ramon Alcaraz dotarł na Filipiny, 2013-08-06).

Decyzja Manili o rezygnacji z zakupu kolejnego Hamiltona została podjęta w oparciu o analizę opłacalności tego przedsięwzięcia. Pomogła ona ustalić, że bardziej opłacalne niż nabycie 3. jednostki omawianego typu będzie przeznaczenie zarezerwowanych na ten cel środków finansowych na dalszy remont i doposażenie 2 fregat znajdujących się już w służbie.

Warto przypomnieć, że poza ex-amerykańskimi Hamiltonami, Filipiny zamierzają wprowadzić do służby też dwa inne okręty omawianej klasy. W ostatnich miesiącach władze w Manili prowadziły negocjacje z Włochami na temat zakupu używanych jednostek typu Maestrale (Włoskie fregaty dla Filipin?, 2012-08-10, Transportery za kontrakt?, 2012-11-26). Rozmowy miały zakończyć się jednak fiaskiem, a Filipińczycy podjąć decyzję o nabyciu fabrycznie nowych fregat (Filipiny rezygnują z Maestrale, 2013-02-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.