Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Rheinmetall MWS VingPos

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2014

W Paryżu zaprezentowano 81-mm system moździerzowy Rheinmetall MWS VingPos przeznaczony dla 16 modyfikowanych norweskich wozów CV9030N Mk I MULTIC.

Rozwój systemu moździerzowego Rheinmetall MWS rozpoczął się 15-18 miesięcy temu. Masa zestawu bez obrotowej podstawy-płyty oporowej i moździerza 618 kg, wraz z podstawą 998 kg. Moździerz L16A2 może być zastąpiony dowolną inną konstrukcją

W cieniu innych systemów Rheinmetall Defence pokazano po raz pierwszy 81-mm system moździerzowy, nazwany roboczo po prostu Mortar Weapon System (MWS) VingPos. Drugi człon określenia pochodzi od norweskiego systemu kierowania ogniem, który Rheinmetall oferuje z moździerzami 51-mm Fly-K i do konstrukcji innych kalibrów.

Niemiecki koncern jest podwykonawcą kontraktu zleconego BAE Systems w czerwcu 2012 przez rząd Norwegii na modernizacje używanych przez to państwo gąsienicowych wozów CV9030N. W ramach umowy norweskie siły zbrojne odbiorą 16 pojazdów wielozadaniowych MULTIC (Pierwszy zmodernizowany CV9030N dla Norwegii, 2014-02-26), co oznacza odmianę transportową lub wyposażoną w 81-mm system moździerzowy.

Terminal systemu kierowania ogniem VingPos zamocowany na MWS / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Rheinmetall MWS VingPos to mocowany na obrotowej platformie, pełniącej także rolę płyty oporowej, 81-mm brytyjski moździerz Royal Ordnance L16A2. W praktyce jest to sama lufa moździerza wkładana w rozbudowany mechanizm tłumienia odrzutu i naprowadzania na cel, zgodnie ze wskazaniami systemu kierowania ogniem Vinghog (należąca do Simrad Optronics Group) VingPos.

Nastawy wprowadzane są w zamocowany na MWS terminal, a naprowadzanie na cel odbywa się automatycznie po naciśnięciu na przycisk manipulatora. Moździerz jest standardowo ładowany ręcznie od strony lufy. To rozwiązanie bardzo podobne do 120-mm systemu moździerzowego Soltam Spear oferowanego przez izraelską Elbit Systems (Pierwszy pokaz Soltam Spear, 2014-05-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra