Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowa liczba błękitnych hełmów

Strategia i polityka, 30 maja 2014

Prawie 120 tys. żołnierzy bierze obecnie udział w prowadzonych na całym świecie misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. To największa liczba w historii.

Rekordowo duża liczba żołnierzy służących na różnych misjach ONZ to zdaniem Ladsousa (witającego się na zdjęciu z żołnierzami misji pokojowej w DR Konga) wynik rosnącego zaangażowania wielu państw członkowskich. Jako przykład podał on ChRL, której żołnierze służą aż w 10 misjach pokojowych. Niebawem, kontyngent 850 wojskowych uda się do Sudanu Południowego / Zdjęcie: ONZ

Podsekretarz ONZ ds. misji pokojowych, Hervé Ladsous ocenił, że ok. 118 tys. żołnierzy bierze obecnie udział w 16 misjach prowadzonych przez tę organizację na całym świecie. Większość z nich angażuje się w niesienie pomocy ofiarom konfliktów etnicznych i religijnych w Afryce, w tym w Mali (Krwawe walki i zawieszenie broni w Mali, 2014-05-28), Republice Środkowoafrykańskiej oraz Sudanie Południowym (Ofensywa rebeliantów w Sudanie Południowym, 2014-02-18).

Oddając wczoraj cześć 3200 wojskowym, którzy stracili życie na misjach pokojowych (Straty błękitnych hełmów, 2014-01-09), Ladsous wyraził przekonanie, że liczba błękitnych hełmów będzie stale rosła. Zdaniem Sekretarza, stanie się tak dzięki stopniowemu wygasaniu mandatu misji ISAF w Afganistanie. Wiele państw, biorących dotąd w niej udział, może zdecydować się na odkomenderowanie swoich żołnierzy pod dowództwo ONZ. Jako przykład Ladsous podał Holandię, która przed kilkoma tygodniami wysłała kontyngent wojskowy do Mali, w ramach wsparcia misji United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali (MINUSMA) (Holenderskie Apache już w Mali, 2014-05-20).

Zdaniem Ladsousa, dużą rolę w kształtowaniu przyszłego charakteru misji pokojowych ONZ odegrają nowoczesne technologie. W łonie organizacji coraz większą popularność zdobywa idea szerszego zastosowania bezzałogowych statków latających jako środków zbierania informacji (ONZ kupuje bsl Falco , 2013-08-12). W przyszłości bsl będą szeroko używane przez żołnierzy służących przede wszystkim w państwach afrykańskich, w tym w DR Kongo, w ramach misji United Nations Organization Stabilization Mission in the Democratic Republic of the Congo (MONUSCO).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.