Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie „tak” dla algierskich planów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 sierpnia 2014

Niemieckie władze wydały Rheinmetallowi zgodę na uruchomienie w Algierii zakładów montujących kołowe transportery opancerzone Fuchs 6x6.

Przez długi czas wydawało się, że sprzedaż Fuchsów do Algierii zostanie zablokowana przez niemiecką legislatywę, oskarżającą władze w Algierze o praktyki niedemokratyczne. Algierczycy musieli też podpisać zobowiązanie, że nie odsprzedadzą niemieckiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego państwom trzecim / Zdjęcie: MO Niemiec

Zgodę na uruchomienie zakładów wydało m.in. ministerstwo finansów Niemiec. Montownia powstanie na terenie miasta Ain Samara, położonego około 400 km na wschód od stolicy kraju – Algieru i kilkanaście km na południowy zachód od Konstantyny. Koszt budowy zakładów szacowany jest na 28 mln euro (117 mln zł). Będą one wytwarzały 120 wozów rocznie.

W myśl zawartego z Berlinem porozumienia o wartości 2,7 mld euro (11 mld zł), Algierczycy zakupią i wprowadzą do służby około 1000 kto Fuchs 6x6 (Niemieckie uzbrojenie dla Algierii, 2014-06-19). Rheinmetall będzie dostarczał do Algierii poszczególne zespoły i podzespoły Fuchsów, które będą następnie montowane przez przeszkolonych w Niemczech pracowników zakładów w Ain Samara.

Jednocześnie niemieckie media informują o zainteresowaniu rodzimymi pojazdami opancerzonymi ze strony innego państwa Afryki Północnej – Egiptu. Rząd w Kairze ma nieoficjalne sondować, czy parlamentarzyści w Berlinie wydadzą zgodę na sprzedaż do Egiptu nieokreślonej liczby kołowych transporterów opancerzonych Boxer 8x8 produkowanych przez konsorcjum Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall MAN Military Vehicles - Artec GmbH lub też wspomnianych kto Fuchs 6x6.

Nowe pojazdy zostałyby użyte do walki z aktywnymi w kraju ekstremistami, atakującymi egipskie posterunki wojskowe i policyjne na terenie Półwyspu Synaj oraz przeprowadzającymi ataki bombowe w centrum kraju (Egipt uderza w ekstremistów, 2014-02-10). Obawy Kairu o blokowanie ewentualnej transakcji przez niemieckich parlamentarzystów są tym bardziej zrozumiałe, że ci wstrzymali niedawno podobne porozumienie o wartości 18 mld euro (75 mld zł), które dotyczyło sprzedaży Arabii Saudyjskiej 600-800 czołgów podstawowych Leopard 2A7+ (Bez zgody na Leopardy dla Arabii Saudyjskiej, 2014-04-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.