Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tahya Misr w Egipcie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 05 sierpnia 2015

Przed kilkoma dniami nowa egipska fregata rakietowa, Tahya Misr, dotarła do portu macierzystego w Aleksandrii.

31 lipca w Aleksandrii miała miejsce oficjalna ceremonia powitania w kraju Tahya Misr, nowej egipskiej fregaty rakietowej typu FREMM / Zdjęcie: MO Egiptu

Pod koniec lipca do portu wojennego Ras El Tin w Aleksandrii weszła nowa egipska fregata rakietowa, Tahya Misr (1001), typu FREMM. Oficjalna ceremonia powitania okrętu odbyła się w piątek. Udział w uroczystości wziął m.in. minister obrony Egiptu, gen. Sedki Sobhi, dowódca marynarki wojennej, adm. Ossama Rabie i przedstawiciel francuskiej ambasady w Kairze.

22 lipca fregata wyszła z francuskiego portu morskiego w Breście (Tahya Misr opuściła Brest, 2015-07-23). Miesiąc wcześniej okręt oficjalnie odebrano podczas uroczystości zorganizowanej w Lorient, na północnym zachodzie Francji (Egipt odbiera FREMM, 2015-06-24). Tahya Misr zakupiono na początku 2015. Kairowi zależało na odbiorze fregaty w ciągu kilku miesięcy od zawarcia kontraktu, co w praktyce wykluczało budowę jednostki od podstaw przez francuską grupę stoczniową DCNS. Paryż zdecydował się więc na przekazanie Egipcjanom jednego z okrętów pierwotnie budowanych dla Marine Nationale (marynarki wojennej Francji), Normandie.

Tahya Misr jest pierwszym z serii nowych egipskich okrętów zakupionych we Francji. Przed rokiem Kair zamówił od DCNS 4 korwety rakietowe typu Gowind 2500 (Miliardowe zlecenie DCNS, 2014-06-03). Wiosną rozpoczęła się budowa pierwszej z nich (Rusza budowa pierwszego egipskiego Gowinda, 2015-04-16). Pod koniec lipca egipskie władze poinformowały o prowadzeniu negocjacji z francuskim producentem w sprawie zakupu kolejnych 2 jednostek typu Gowind 2500 (Egipt poszukuje kolejnych korwet, 2015-07-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.