Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USCGC Healy na Biegunie Północnym

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 września 2015

Lodołamacz USCGC Healy jako pierwszy amerykański okręt dotarł do Bieguna Północnego podczas samodzielnej wyprawy.W weekend USCGC Healy, jako pierwszy okręt w historii USA, samodzielnie dotarł do Bieguna Północnego. Załoga lodołamacza i grupa naukowców znajdujących się na jego pokładzie, przeprowadziła badania wód Oceanu Arktycznego. USA jest jednym z państw arktycznych, które roszczą sobie prawa do podmorskich złóż surowców energetycznych / Zdjęcie: USCG

W minioną sobotę USCGC Healy (WAGB 20), lodołamacz Straży Wybrzeża USA (USCG), dotarł do Bieguna Północnego. Wydarzenie miało miejsce podczas kolejnej misji badawczej amerykańskiej jednostki, prowadzonej wspólnie z naukowcami centrum badawczego Geotraces. Jej celem było zbadanie geochemicznych wskaźników wieku i struktury Oceanu Arktycznego.

USCGC Healy jest pierwszym amerykańskim okrętem nawodnym, który dotarł do Bieguna Północnego podczas samodzielnej wyprawy. Co więcej, dotąd zaledwie 3 jednostki tego typu, pod banderą USA, osiągnęły najdalej wysunięty na północ punkt Ziemi. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 10 lat temu.

Straż Wybrzeża USA dysponuje obecnie 3 lodołamaczami, w tym także USCGC Polar Star (WAGB 10, USCG Polar Star odwołany, 2014-01-08) i USCGC Polar Sea (WAGB 11, Problemy sprzętowe USCG, 2015-03-02; Northrop Grumman doposaży lodołamacze USCG, 2013-10-21). Wszystkie jednostki stacjonują w porcie morskim w Seattle, w stanie Waszyngton. Obecnie USCG eksploatuje jedynie dwa okręty: USCGC Healy i USCGC Polar Star. Od 5 lat USCGC Polar Sea pozostaje wyłączony z czynnej służby, na skutek awarii elementów układu pędnego. Dotąd Kongres USA nie zdołał podjąć decyzji o dalszym losie okrętu.

Ostatnia wyprawa USCGC Healy na Biegun Północny miała zademonstrować wagę, jaką władze USA przykładają do wydarzeń mających miejsce w Arktyce. Postępujące topnienie pokrywy lodowej, które w ostatnich latach doprowadziło do wzrostu napięć politycznych w regionie, skłoniło władze w Waszyngtonie do opracowania nowej strategii zaangażowania amerykańskich sił zbrojnych na wodach Oceanu Arktycznego (Arktyczna strategia Waszyngtonu, 2013-05-17).

Jednym z przejawów nowej strategii arktycznej USA są badania możliwości użycia w regionie bezzałogowych statków latających i pojazdów głębinowych (Arktyczne testy ScanEagle, 2015-08-12). Z kolei US Navy wznowiła wielomiesięczne patrole bojowe, prowadzone na wodach Oceanu Arktycznego przez atomowe okręty podwodne typu Seawolf (USS Seawolf zakończył arktyczny patrol, 2015-08-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.