Raytheon zaprezentuje publicznie nowy radiolokator zestawu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, z anteną fazowaną z modułami nadawczo-odbiorczymi na bazie azotku galu.
Podczas rozpoczynającego się jutro sympozjum i wystawy Association of the United States Army w Huntsville w Alabamie, Raytheon zaprezentuje po raz pierwszy publicznie nowy radiolokator zestawu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot z prototypową anteną fazowaną (AESA) z modułami nadawczo-odbiorczymi na bazie azotku galu (GaN). Przedstawiciele polskich mediów, wśród nich RAPORT-wto, mieli możliwość obejrzenia nowego radaru na żywo, w zakładach w Andover, w stanie Massachusetts, na początku marca.
– Prezentujemy radar AESA z modułami GaN na wystawie AUSA, aby obecni i przyszli użytkownicy Patriota, decydenci oraz liderzy opinii mogli przekonać się osobiście, jak Raytheon wyobraża sobie przyszłą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową niższej warstwy – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. – To osiągnięcie dowodzi, że Raytheon potrafi szybko opracować, zbudować, przetestować i dostarczyć radar AESA wykorzystujący technologię GaN i zdolny do zwalczania wszystkich zagrożeń – dodał Ralph Acaba.
Według przedstawicieli Raytheona zastosowanie GaN do wytwarzania modułów nadawczo-odbiorczych pozwoliło na zmniejszenie masy całkowitej radiolokatora o 40 kg. W porównaniu z radarem, w którym zastosowano moduły na bazie arsenku galu (GaAs) nowa konstrukcja ma 50% większy zasięg wykrycia celu o takiej samej skutecznej powierzchni rozproszenia, może przeszukać 5 razy większą przestrzeń w takim samym czasie, a wielkość anteny jest o połowę mniejsza. Elementy na bazie GaN mogą też pracować przy znacznie wyższych temperaturach i napięciach niż elementy na bazie GaAs, dzięki czemu nie wymagają tak skomplikowanej instalacji chłodzenia.
Producent informuje, że nowy radiolokator zachowuje kompatybilność z używaną obecnie stacją naprowadzania pocisków zestawu Patriot (Engagement Control Station) systemu i jest w pełni interoperacyjny z systemami OP NATO (Hiszpanie w Turcji przez kolejny rok, 2015-12-29). W przyszłości ma natomiast współdziałać z systemami o architekturze otwartej, takimi jak Integrated Air and Missile Defense Battle Command System.
Nowa antena może bezpośrednio zastąpić anteny używane obecnie w zestawach Patriot do obserwacji przestrzeni nasyconej różnorodnymi środkami bojowymi, jak pociski balistyczne, pociski manewrujące, czy statki powietrzne. W celu zapewnienia dookólnej obserwacji przestrzeni konieczne jest uzupełnienie jej przez 2 mniejsze anteny boczne, zamontowane na tym samym pojeździe. Ich powierzchnia to ok. ¼ powierzchni anteny głównej. Każda z anten pokrywa wycinek przestrzeni wynoszący 150º w azymucie (wycinki nakładają się na siebie, Nowy radar dla Patriota, 2014-07-01).