Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpanie zostaną w Turcji

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 sierpnia 2015

Hiszpania nie wycofa z Turcji swojego kontyngentu wojskowego, mimo decyzji USA i Niemiec o zakończeniu udziału w misji Active Fence.

Hiszpania najprawdopodobniej przedłuży o kolejny rok udział w misji Active Fence. Madryt nie pójdzie więc w ślady Waszyngtonu i Berlina, które przed kilkoma dniami ogłosiły decyzję o wycofaniu swoich żołnierzy z Turcji / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Na początku br. Hiszpania wysłała do Turcji blisko 200 żołnierzy i pojedynczą baterię systemu obrony Patriot ze składu Regimiento de Artilleria Antiaerea N.° 74 (RAAA 74) z Base de El Copero (Hiszpańskie Patrioty już w Turcji, 2015-01-12). Hiszpanie pełnią służbę w ramach natowskiej misji wojskowej Active Fence, której celem jest ochrona tureckiego południa przed bombardowaniem lub ostrzałem artyleryjskim ze strony Syrii. Hiszpańscy wojskowi stacjonują wokół 2-milionowego miasta Adana, gdzie wcześniej służyli żołnierze z Holandii (Patrioty wracają do Holandii, 2015-02-19).

Hiszpania jest jednym z 3 państw NATO, które w ramach sojuszniczej pomocy wysłały do Turcji swoje kontyngenty wojskowe. Na początku 2013 USA rozmieściły wokół 850-tysięcznego Gaziantep ok. 250 żołnierzy i 2 baterie systemu obrony powietrznej Patriot (Patrioty w Turcji, 2013-01-07). Z kolei Niemcy rozstawili swoje Patrioty w pobliżu 400-tysięcznego miasta Kahramanmaraş (Incydent z niemieckimi Patriotami, 2015-07-10).

Przed kilkoma dniami, podczas wypowiedzi dla lokalnych mediów, minister obrony Hiszpanii, Pedro Morenes, zadeklarował, że jego kraj będzie wspierał wojskowo Turcję tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. Według miejscowych komentatorów oznacza to, że Madryt najprawdopodobniej zgodzi się przedłużyć o kolejny rok misję hiszpańskich żołnierzy w Turcji.

Co ciekawe, słowa Morenesa padły kilkanaście dni po tym, gdy władze USA i Niemiec zapowiedziały wycofanie w najbliższych miesiącach swoich kontyngentów wojskowych z Turcji (USA również wyjdą z Turcji, 2015-08-17; Niemcy wycofają z Turcji Patrioty, 2015-08-16). Amerykanie zakończą misję w październiku, a Niemcy – na początku 2016. Oba państwa tłumaczą swoją decyzję m.in. potrzebą dokonania przeglądu naprawczego i modernizacji rozmieszczonych w Turcji baterii systemu Patriot.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.