Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpanie zostaną w Turcji

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 sierpnia 2015

Hiszpania nie wycofa z Turcji swojego kontyngentu wojskowego, mimo decyzji USA i Niemiec o zakończeniu udziału w misji Active Fence.

Hiszpania najprawdopodobniej przedłuży o kolejny rok udział w misji Active Fence. Madryt nie pójdzie więc w ślady Waszyngtonu i Berlina, które przed kilkoma dniami ogłosiły decyzję o wycofaniu swoich żołnierzy z Turcji / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Na początku br. Hiszpania wysłała do Turcji blisko 200 żołnierzy i pojedynczą baterię systemu obrony Patriot ze składu Regimiento de Artilleria Antiaerea N.° 74 (RAAA 74) z Base de El Copero (Hiszpańskie Patrioty już w Turcji, 2015-01-12). Hiszpanie pełnią służbę w ramach natowskiej misji wojskowej Active Fence, której celem jest ochrona tureckiego południa przed bombardowaniem lub ostrzałem artyleryjskim ze strony Syrii. Hiszpańscy wojskowi stacjonują wokół 2-milionowego miasta Adana, gdzie wcześniej służyli żołnierze z Holandii (Patrioty wracają do Holandii, 2015-02-19).

Hiszpania jest jednym z 3 państw NATO, które w ramach sojuszniczej pomocy wysłały do Turcji swoje kontyngenty wojskowe. Na początku 2013 USA rozmieściły wokół 850-tysięcznego Gaziantep ok. 250 żołnierzy i 2 baterie systemu obrony powietrznej Patriot (Patrioty w Turcji, 2013-01-07). Z kolei Niemcy rozstawili swoje Patrioty w pobliżu 400-tysięcznego miasta Kahramanmaraş (Incydent z niemieckimi Patriotami, 2015-07-10).

Przed kilkoma dniami, podczas wypowiedzi dla lokalnych mediów, minister obrony Hiszpanii, Pedro Morenes, zadeklarował, że jego kraj będzie wspierał wojskowo Turcję tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. Według miejscowych komentatorów oznacza to, że Madryt najprawdopodobniej zgodzi się przedłużyć o kolejny rok misję hiszpańskich żołnierzy w Turcji.

Co ciekawe, słowa Morenesa padły kilkanaście dni po tym, gdy władze USA i Niemiec zapowiedziały wycofanie w najbliższych miesiącach swoich kontyngentów wojskowych z Turcji (USA również wyjdą z Turcji, 2015-08-17; Niemcy wycofają z Turcji Patrioty, 2015-08-16). Amerykanie zakończą misję w październiku, a Niemcy – na początku 2016. Oba państwa tłumaczą swoją decyzję m.in. potrzebą dokonania przeglądu naprawczego i modernizacji rozmieszczonych w Turcji baterii systemu Patriot.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.