Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Operacja Foch

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 stycznia 2020

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle wyszedł 21 stycznia z portu w Tulonie w kolejną misję bojową, nazwaną Operacja Foch. Od końca stycznia pzrez miesiąc okręt będzie operował we wschodniej części Morza Śródziemnego, wspierając działania przeciwko terrorystom. Następnie grupa lotniskowcowa weźmie udział weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach na Atlantyku i Morzu Północnym.

Francuska grupa lotniskowcowa wyszła w morze na 3 miesiące / Zdjęcie: MO Francji  

Grupa lotnicza zaokrętowana na pokładzie CdG składa się z 18 wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale Marine, 2 samolotów wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye, śmigłowca morskiego NH90 Cayman i 2 śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Dauphin Pedro.

W skład grupy lotniskowcowej CdG wchodzą: zaopatrzeniowce Marne (A630) i Somme (A631), fregaty rakietowe/ZOP Bretagne (D655) i Normandie (D656), fregata rakietowa Surcouf (F711) i fregata ZOP La Motte-Picque (D645).

Jak podaje francuski resort obrony celem Operacji Foch jest dyslokacja grupy lotniskowcowej w obszarach o strategicznym znaczeniu dla korzyści bezpieczeństwa europejskiego, utrzymanie operacyjnego zaangażowania Francji i francuskiej marynarki wojennej w walce z terroryzmem, utrzymanie bardzo wysokiego poziomu interoperacyjności z partnerami europejskimi i NATO oraz utrzymanie dobrych relacji łączących Francję i jej partnerów międzynarodowych (Niels Juel ochroni CdG, 2019-02-20, Wielonarodowe ćwiczenia z udziałem CdG, 2019-02-06, Zakończono modernizację Charles de Gaulle, 2018-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.