Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezkolbowy MSBS-5,56 w 2013

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 czerwca 2013

Jeszcze w 2013 mają być skompletowane w radomskiej Fabryce Broni pierwsze modele 5,56-mm karabinków w układzie bezkolbowym MSBS-5,56. Są one rozwijane, wraz z dodatkowymi odmianami karabinków w układzie klasycznym, w ramach projektu o kryptonimie RAWAT.

Już w 2013 mają pojawić się pierwsze modele karabinków MSBS-5,56 w układzie bezkolbowym, rozwijane w ramach projektu o kryptonimie RAWAT. Na zdjęciu makieta konstrukcji z 2011 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W połowie 2012 Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) i Fabryka Broni utworzyły konsorcjum naukowo-przemysłowe, które złożyło wniosek o pokrycie kosztów projektu O ROB 0034 001 Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm o planowanym okresie realizacji 4 lata. Całkowity koszt prac ma wynosić 12 mln zł.

23 listopada 2012 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) rozstrzygnęło konkurs nr 3/2012 na realizację projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa. Do grupy wniosków rekomendowanych do finansowania zaliczono m.in. rozwój rodziny karabinków MSBS-5,56. W jego ramach w latach 2012-2016 mają być wykonane: subkarabinek, karabinek maszynowy i karabinek wyborowy w układzie klasycznym i te same 3 konstrukcje oraz karabinek podstawowy i karabinek-granatnik w układzie bezkolbowym (NCBiR będzie finansowało MSBS-5,56, 2012-11-25).

Obecnie realizowane są dwa projekty obejmujące rozwój polskiego karabinka modułowego. Pierwszy MSBS dotyczy prac nad karabinkiem podstawowym/karabinkiem-granatnikiem w układzie klasycznym, granatnikiem modułowym i nożem-bagnetem, drugi MSBS-5,56/RAWAT (na ilustracji) obejmuje rozwój subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego w układzie klasycznym oraz subkarabinka, karabinka podstawowego, karabinka-granatnika, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego w układzie bezkolbowym. Obie konstrukcje wsparcia mają być zasilane z 60-nabojowych magazynków czterorzędowych / Rysunek: WAT

Projekt, który otrzymał kryptonim RAWAT (skrótowiec od Radom i WAT) realizowany jest zgodnie z harmonogramem, zgodnie z wymaganą przez NCBiR metodyką zarządzania projektami opartą na produktach PRINCE2 (Projects in Controlled Environments). Zakończone zostało kompletowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania modeli karabinków podstawowych w układzie bezkolbowym i w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają zostać one skompletowane.

Nowa konstrukcja w układzie bezkolbowym nie będzie gotowa na kieleckie targi MSPO. Jednak możliwe jest, choć mało prawdopobne, że jej światowa premiera odbędzie się w Stanach Zjednoczonych na wystawie AUSA, odbywającej się pod koniec października 2013 (MSBS zadebiutuje w Waszyngtonie, 2012-09-28). Po raz pierwszy w dziejach pojawi się tam samodzielne stoisko trzech polskich przedsiębiorstw branży zbrojeniowej: Fabryki Broni, MESKO (Bumar Amunicja) i Nitro-Chemu.

Bez przeszkód realizowany jest 2-letni projekt MSBS, wchodzący w ramach programu Tytan. W najbliższym czasie kilka prototypów ma trafić do WITU na wymagane przez wojsko badania w zewnętrznej jednostce certyfikującej / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Jednocześnie już wkrótce do badań zakładowych i kwalifikacyjnych do WITU mogą zostać skierowane prototypy II generacji karabinków podstawowych (karabinka-granatnika), granatnika modułowego i noża-bagnetu, rozwijane w ramach 2-letniego programu MSBS (2011-2013). Również i ten projekt rozwijany jest bez opóźnień (Nowy karabinek ujawniony, 2012-08-14), choć może – ze względów formalnych – zostać przedłużony o kilka miesięcy. Nie zmienia to jednak pierwotnych planów wdrożenia nowej broni do produkcji od połowy 2014.

Zdjęcie powstającej nowej Fabryki Broni w Radomiu. Budowa zakładu powinna zostać zakończona w 2013. Już od 2014 będą tam powstawać karabinki podstawowe w układzie klasycznym rozwijane w ramach projektu MSBS, jak też inne nowe produkty, które Łucznik zamierza pokazać jeszcze w tym roku / Zdjęcie: Fabryka Broni

Zaawansowane są też negocjacje z MON w sprawie praw własności do wszystkich projektów realizowanych w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan (Tytan w akcji, 2012-03-23), co obejmuje także najnowszy model z radomskiego Łucznika oraz rozwijany pistolet samopowtarzalny (Pistolet dopiero za 2 lata, 2013-03-27), granatnik modułowy (Nowy polski granatnik, 2010-11-23), nóż-bagnet i karabinek maszynowy. Wojsko ujawniło już kilka miesięcy temu producentom założenia taktyczno-techniczne nowych konstrukcji dla indywidualnego systemu walki, ale program jest wciąż opóźniony ze względu na rozstrzygnięcie kwestii własnościowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.