Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pistolet dopiero za 2 lata

Wojska lądowe, 27 marca 2013

MON po raz kolejny przełożyło zakup nowych pistoletów samopowtarzalnych do naboju 9 mm x 19. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to dać czas Fabryce Broni na dopracowanie rodzimej konstrukcji.

Pozyskanie nowego pistoletu samopowtarzalnego dla wojska zostało przesunięte o 2 lata. Choć WL od kilku lat deklarowały chęć rozpoczęcia przetargu na nową broń, to dosyć karkołomnym pomysłem była wizja zakupu ledwie kilku tysięcy sztuk nowego typu i wprowadzenie go do służby. Obecna decyzja MON, aby poczekać, aż będzie gotowy nowy model z Fabryki Broni jest bardziej racjonalna, gdyż zakłada kompleksową wymianę broni / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Choć Wojska Lądowe od kilku lat naciskają na pozyskanie kilku tysięcy nowych pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9 mm, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się odłożyć ten zakup na czas po 2014. Stawia to armię w trudnej sytuacji, gdyż nowa broń krótka do amunicji 9 mm x 19 przestała być kupowana ponad 5 lat temu. Do uzbrojenia trafiło co prawda ponad 24 tys. pistoletów P-94 WIST, ale broni tej nie wystarcza dla wszystkich żołnierzy. W jednostkach drugiej linii jest uzupełniana przez starsze P-84 Wanad, a gdzieniegdzie nawet P-64 CZAK do rosyjskich nabojów 9 mm x 18. Co gorsza, WIST po misjach w Iraku i Afganistanie wzbudził wśród wojskowych liczne kontrowersje, dotyczące m.in. niezawodności tej konstrukcji. Choć oficjalnie armia nie podjęła decyzji o zakończeniu użytkowania P-94 i jego wycofaniu ze służby, to jednak brak nowych zakupów świadczy o braku zaufania do tego pistoletu. Niemniej broń jest modernizowana podczas remontów, wymieniane są szkielety na nowy model z podlufową szyną uniwersalną.

WL od 5 lat próbują zakupić partię nowych pistoletów. Chęć zakupu deklarował już obecny wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak w 2007, gdy pełnił funkcję dowódcy Wojsk Lądowych. Wstępne założenia taktyczno-techniczne dla następcy pistoletu WIST pojawiły się w marcu 2008. Wówczas planowano zakupy 10 tys. pistoletów do 2010, dlatego też radomski Łucznik we współpracy z niemieckim Waltherem zdecydował się ujawnić na MSPO w 2008 nowy model P99D, nazwany w Polsce Rad (P99 Rad – światowa premiera, 2008-09-08). W latach 2009-2011 zakup pistoletu był na liście pilnych potrzeb operacyjnych, ale nigdy nie doszedł do skutku. Później, w październiku 2011 zakładano pozyskanie 21 tys. pistoletów w latach 2012-2018 (Nowe pistolety dla WP, 2011-10-08). Dokładnie rok temu, w marcu 2012, aby przyśpieszyć procedurę zdecydowano się wyłączyć broń krótką z programu isw Tytan (Nowy pistolet i karabin dla WP, 2012-03-15), ale w sierpniu zakupy znowu przesunięto (Pistolet dopiero za rok, 2012-08-08). Pod koniec 2012 przedstawiciele WL deklarowali, że przetarg rozpocznie się w 2013 (Pistolety dla WP w 2013?, 2012-12-05) i wystarczy im 3000 nowych pistoletów od razu dla dwóch brygad, zamiast kilkunastu tysięcy w przyszłości, ale i tych planów nie udało się spełnić.

Wprowadzony do uzbrojenia w połowie lat 1990. pistolet samopowtarzalny P-94 WIST nie zdobył zaufania polskich żołnierzy. Jego rozkładanie było dosyć skomplikowane, a siła nacisku na spust musiała być bardzo duża. Niezależnie od obiektywnej oceny tej konstrukcji, w oczach użytkowników zyskał opinię broni często zacinającej się, z której podczas noszenia wypada magazynek, przez co trzeba go dodatkowo zabezpieczać taśmą samoprzylepną. To, że ostatnie wynikało z złej konstrukcji kabur, której na dodatek – po monitach wybranego w przetargu producenta! – wojsko nie chciało zmienić nie przysparzało dodatkowej sympatii / Zdjęcie: MON

Przesunięcie zakupu na czas po 2014 oznacza, że broń nie będzie nabywana dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Pozbycie się tej presji pozwala bardziej przemyśleć kwestie pozyskiwanej konstrukcji. Da też czas rodzimemu producentowi – radomskiej Fabryce Broni – na dopracowanie nowego pistoletu. W 2011 na jego opracowanie i wdrożenie przyznano 3,9 mln zł pochodzących z dokapitalizowania Bumaru (Nowy karabinek ujawniony, 2012-08-14). Obecnie broń jest na etapie modelu, ma zostać przekazana do badań państwowych w 2014. Tym samym po trwającej dwie dekady przerwie Łucznik może powrócić na pozycję dostawcy pistoletu dla Wojska Polskiego, którą stracił na rzecz łódzkiego przedsiębiorstwa Prexer, gdzie produkowany był WIST.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.