Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Obama wzywa ChRL do rozwiązania sporów terytorialnych

Strategia i polityka, 12 lipca 2013

W czasie niedawnego spotkania z przedstawicielami władz ChRL, prezydent USA, Barack Obama, wezwał Pekin do pokojowego rozwiązania toczonych na Oceanie Spokojnym sporów terytorialnych.

Apel Obamy w sprawie pokojowego rozwiązania przez ChRL toczonych na Oceanie Spokojnym sporów terytorialnych stanowi kolejny etap włączania się USA w azjatycki system polityczny. Stanowisko amerykańskiego prezydenta spotka się zapewne z krytycznym odbiorem ze strony Pekinu / Zdjęcie: The Fiscal Times

Według japońskiej agencji prasowej Kyodo News, słowa Obamy miały paść w czasie zakończonego wczoraj 2-dniowego spotkania międzyrządowego, China-U.S. Strategic and Economic Dialogues (S&ED). Rozmowy prowadzone były w Waszyngtonie i dotyczyły tematów najważniejszych dla bilateralnych relacji, związanych m.in. z bezpieczeństwem międzynarodowym oraz gospodarką.

Według doniesień medialnych, w trakcie rozmów Obama miał zwrócić się do chińskiej delegacji z apelem o pokojowe rozwiązanie toczonych przez ChRL na wodach Oceanu Spokojnego sporów terytorialnych. Amerykański prezydent odniósł się tym samym do sytuacji politycznej na Morzach Wschodnio- i Południowochińskim, gdzie Pekin walczy o uznanie swych praw do kontroli, odpowiednio, Wysp Senkaku/Diaoiu (Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28, Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20) oraz na archipelagów Wysp Spratly i Paracelskich (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06).

USA od dłuższego już czasu wyrażają rosnące zaniepokojenie zaostrzającą się sytuacją polityczną w regionie. Temat sporów terytorialnych na Oceanie Spokojnym stał się też jednym z fundamentów amerykańskiej strategii zwrotu ku Azji (USA zmieniają priorytety , 2011-12-08, Nowa strategia USA, 2012-06-01).

Zakłada ona większe niż do tej pory zaangażowanie się polityczne USA w Azji oraz przebazowanie na omawiany akwen dodatkowych sił. Dotyczy to przede wszystkim najnowszych okrętów wojennych klas Littoral Combat Ship (LCS) (USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19) i Joint High Speed Vessel (JHSV) (Wodowanie USNS Millinocket, 2013-06-07).

Rosnące zainteresowanie USA problemem wspomnianych sporów terytorialnych przejawia się także w zacieśnianiu relacji polityczno-wojskowych z państwami sprzeciwiającymi się polityce regionalnej ChRL. Chodzi przede wszystkim o Japonię (USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21) oraz podmioty państwowe basenu Morza Południowochińskiego, w tym przede wszystkim Filipiny (Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28, Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.