Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ChRL ostrzega USA

Strategia i polityka, 21 sierpnia 2013

Podczas spotkania szefów resortów obrony ChRL i USA, chiński generał Chang Wanquan ostrzegł swojego amerykańskiego odpowiednika, Chucka Hagela, że Pekin nie ustąpi w sporach terytorialnych toczonych na wodach Pacyfiku.

Szefowie resortów obrony ChRL i USA, gen. Chang Wanquan i Chuck Hagel w czasie spotkania w Pentagonie / Zdjęcie: Stars and Stripes

W czasie poniedziałkowego spotkania w Pentagonie, gen. Chang Wanquan przekazał Hagelowi informację na temat przyszłego stanowiska władz ChRL w stosunku do sporów terytorialnych toczonych przez to państwo na wodach mórz Południowo- i Wschodniochińskiego. Według niego, Pekin nie zamierza rezygnować z roszczonych praw do kontroli, odpowiednio, wysp archipelagów Spratly i Paracelskiego oraz Senkaku/Diaoiu.

Przypomnijmy, że omawiane spory terytorialne stały się przyczyną zaostrzenia relacji polityczno-wojskowych pomiędzy ChRL a mniejszymi państwami Azji, takimi jak Japonia (Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20), Filipiny czy Wietnam. Sytuacja taka zmusiła też do zaangażowania się w nie USA (USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21, Obama wzywa ChRL do rozwiązania sporów terytorialnych, 2013-07-12), które wielokrotnie w przeszłości udzielały formalnego wsparcia władzom w Tokio, Manili czy Hanoi. Działania te, co naturalne, każdorazowo spotykały się z ostrym sprzeciwem ze strony Pekinu (Chińskie okręty na wodach amerykańskiej WSE, 2013-06-03).

Zapowiedź utrzymania twardego kursu politycznego w stosunku do wspomnianych sporów terytorialnych stanowi reakcję ChRL na ostatnie wydarzenia mające miejsce w tych rejonach. Chodzi m.in. o wyraźne zacieśnianie relacji wojskowych pomiędzy państwami stojącymi w opozycji do chińskich ambicji terytorialnych. Jest to widoczne na przykładzie stosunków pomiędzy Japonią a Indiami (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27), czy też Filipinami i USA (Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16, Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.