Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa Fabryka Broni

Przemysł zbrojeniowy, 05 marca 2014

Dzisiaj w Radomiu odbyło się uroczyste przekazanie do użytku nowych budynków Fabryki Broni Łucznik. Przy tej okazji po raz pierwszy zaprezentowano publicznie bezkolbową odmianę karabinka MSBS i poinformowano o rozwoju filii spółki w USA.

Najnowsza odmiana MSBS jest przeznaczona przede wszystkim do działań w pomieszczeniach lub dla załóg wozów bojowych, za sprawą znacznie skróconej sylwetki broni

Uroczystość wiązała się z zakończeniem prac i odbiorem nowej siedziby fabryki, na północnych przedmieściach Radomia. Wzięli w niej udział m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister skarbu Włodzimierz Karpiński oraz Wojciech Dąbrowski prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Nowy zakład powstał na 3,5-hektarowej działce. Składa się z kilku budynków o łącznej powierzchni 17 tys. m², z których ok. 12 tys. m² to hale produkcyjne. Inwestycje rozpoczęto formalnie w październiku 2012, a budżet przedsięwzięcia określono na 100 mln zł. 70% tej kwoty stanowi pożyczka Agencji Rozwoju Przemysłu, którą zakład ma spłacić w ciągu 7 lat. Pozostałe sumy pochodzą z zasobów PHO i FB. Będą wydawane do 2016 (Nowa Fabryka Broni już w środę, 2014-02-27).

Przybyły na uroczystość Donald Tusk powtórnie zapewnił o woli kontynuowania programu modernizacji sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem interesów polskiego przemysłu obronnego

Według prezesa spółki Tomasza Nity, w nowych halach dwa dni temu rozpoczęto już produkcję części podzespołów, wykorzystując maszyny sprowadzone ze starych obiektów. Cała działalność zostanie ostatecznie przeniesiona do końca maja. Wtedy też do nowych hal powinny dotrzeć ostatnie z zamówionych maszyn. Na ich zakup przeznaczono ok. 35 mln zł. Kolejne 15 mln pochłoną koszty prac rozwojowych nowych typów broni, a resztę – inwestycje budowlane.

Uroczystość stała się okazją do publicznej prezentacji najnowszego wyrobu FB, karabinka MSBS-5,56/RAWAT, w wersji wykonanej w metalu (wcześniej pokazywano tylko model z tworzyw sztucznych). Rozpoczęto już testy tego demonstratora (Bezkolbowy MSBS-5,56 już strzela, 2014-01-26) i oczekuje się, że badania oraz przygotowania do produkcji seryjnej zajmą kilkanaście miesięcy. Jeżeli program nie zanotuje opóźnień, a wojsko złoży zamówienie, dostawy serii próbnych mogłyby zostać zrealizowane prawdopodobnie już w 2016.

Nie ujawniono natomiast nowego pistoletu, który powstaje w Radomiu z myślą przede wszystkim o odbiorcy wojskowym. Wiadomo jedynie, że nowa konstrukcja powstaje z wykorzystaniem doświadczeń z produkcji pistoletów rodziny MAG. Z rozwoju broni bezkurkowej (Pistolet dopiero za 2 lata, 2013-03-27) ostatecznie zrezygnowano po konsultacjach z potencjalnym głównym użytkownikiem.

Bezkolbowa odmiana karabinka MSBS. Z klasyczną bronią łączy komorę zamka, wymienną lufę oraz ok. 80% podzespołów. Tak głęboko zintegrowanymi wersjami nie dysponuje żaden z producentów uzbrojenia strzeleckiego na świecie / Zdjęcia: Zdzisław Zieliński

Dzięki stabilnym zamówieniom MON (średnio ok. 6 tys. karabinków i sub-karabinków rodziny Beryl, modernizacje starych modeli tej broni) oraz policji (w 2013 ok. 10 tys. pistoletów, z zapowiedzią kolejnego dużego przetargu w 2015) FB zanotowała w ub.r. rekordowy obrót w wysokości ok. 56 mln zł. Stopniowo zwiększa też zatrudnienie. Obecnie załogę tworzy ok. 420 osób.

Nadzieje na poprawę wyników finansowych daje też eksport. W 2013 objął on kilkaset sztuk broni powtarzalnej, głównie do USA. Od niedawna działa tam spółka-córka FB. Na razie koncentruje się na zdobywaniu niezbędnych do handlu bronią certyfikatów (obecnie może sprzedawać jedynie cywilną odmianę Beryli, Archer). Szacuje się jednak, że działanie zaatlantyckiej spółki pozwoli na stopniowy wzrost sprzedaży – do ponad tysiąca egz. w 2016 – a także na otworzenie zakładu montażu finalnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.