Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezkolbowy MSBS-5,56 już strzela

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 stycznia 2014

W Fabryce Broni na finiszu jest projekt karabinka podstawowego MSBS. Skompletowano też i oddano pierwsze strzały z prototypów odmiany bezkolbowej, rozwijanej w ramach MSBS-5,56/RAWAT.

Pokazana w Las Vegas makieta karabinka MSBS-5,56 w układzie bezkolbowym. W Polsce skompletowano już dwa prototypy broni, oddano z niej też pierwsze strzały. Obok bezkolbowców w ramach tego samego projektu MSBS-5,56 mają też powstać warianty karabinka w układzie klasycznym

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2014 mają zakończyć się prace nad karabinkiem podstawowym MSBS w układzie klasycznym. Broń przeszła już testy zakładowe (mrożenie, piaskowanie, działanie w warunkach dużej wilgotności i inne). Obecnie radomska Fabryka Broni oczekuje na decyzje Wojska Polskiego związane z oficjalnym rozpoczęciem badań zakładowych i kwalifikacyjnych (wojskowych). Armia przeciąga termin zakończenia projektu, bowiem wciąż nierozstrzygnięta pozostaje nadal kwestia praw własności do dokumentacji technicznej karabinka, granatnika i bagnetu. Dotyczy to również innych komponentów, które mają wejść w skład opóźnionego już o dwa lata polskiego indywidualnego systemu walki Tytan (Tytan w akcji, 2012-03-23). Badania kwalifikacyjne karabinka podstawowego przeprowadzane przez uprawnioną do tego instytucję – Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) mają sfinalizować dwuletni (2011-2013) projekt Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS).

Stoisko Fabryki Broni na największych na świecie targach broni strzeleckiej SHOT Show w Las Vegas. Przedstawiciele producenta twierdzą, nie ujawniając jeszcze szczegółów, że rok 2014 ma być przełomowy pod względem obecności produktów Łucznika na cywilnym rynku broni strzeleckiej / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Pod koniec 2013 w Łuczniku skompletowano dwa prototypy karabinków MSBS-5,56 w układzie bezkolbowym (Bezkolbowy MSBS-5,56 w 2013, 2013-06-25). Powstają one w ramach kolejnego, finansowanego przez NCBiR projektu O ROB 0034 001 Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) o kryptonimie RAWAT (od Radom i WAT). W jego ramach mają zostać opracowane subkarabinek, karabinek wyborowy i maszynowy w układzie klasycznym, jak też karabinek podstawowy, subkarabinek, karabinek wyborowy i maszynowy w układzie bezkolbowym (NCBiR będzie finansowało MSBS-5,56, 2012-11-25). Na początku 2014 z nowego bezkolbowca oddano pierwsze strzały. Rozpoczęty w 2012 projekt RAWAT ma zakończyć się w 2016.

Jednocześnie radomska Fabryka Broni prowadzi silną ekspansję na międzynarodowym rynku cywilnym, oferując samopowtarzalne odmiany wojskowej broni. Na największych na świecie targach SHOT Show (SHOT Show: MSBS w Vegas, 2013-01-19), odbywających się w połowie stycznia w Las Vegas, po raz pierwszy Łucznik wystawiał się na własnym stoisku, a nie – jak dotychczas – pod szyldem Grupy Bumar. Dzięki temu wzrosła rozpoznawalność rodzimego producenta. Sprzedawane dotychczas przez lokalnego, amerykańskiego dystrybutora karabinki Archer (sprzedawane w Polsce jako Radom-Sport) spotkały się z doskonałym przyjęciem w Stanach Zjednoczonych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.