Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie USS Detroit

Marynarka wojenna, 20 października 2014

W stoczni Lockheed Martina ochrzczono i zwodowano kolejny z okrętów klasy Littoral Combat Ship, typu Freedom, USS Detroit (LCS 07).

Budowa USS Detroit (USS 07) została zlecona wiosną 2011. Stępkę pod jednostkę położono jesienią 2012. Po wejściu do służby, okręt zostanie najprawdopodobniej podporządkowany LCS Squadron (LCSRON), stacjonującemu na terenie Naval Station Mayport / Zdjęcie: Lockheed Martin

Okręt typu Freedom, USS Detroit (LCS 07), ochrzczono i zwodowano podczas uroczystości zorganizowanej w minioną sobotę na terenie stoczni Marinette Marine w Wisconsin. W najbliższych miesiącach jednostka rozpocznie serię prób morskich, prowadzonych najpierw przez samego producenta, potem zaś też przez specjalistów z Board of Inspection and Survey (INSURV). Okręt trafi do odbiorcy w przyszłym roku.

USS Detroit jest jednym z serii 5 okrętów klasy LCS, budowanych obecnie przez Lockheed Martin. Najbliżej wejścia do służby jest zwodowany przed rokiem USS Milwaukee (LCS 05) (Wodowanie USS Milwaukee, 2013-12-23). W kolejce do wodowania i prób morskich są też przyszłe USS Little Rock (LCS 9), USS Sioux City (LCS 11) i USS Wichita (LCS 13). W przyszłości, część z nich zostanie przebazowana do Mayport na Florydzie, gdzie będą służyły w ramach LCS Squadron (LCSRON) (Sześć okrętów LCS do Mayport, 2014-08-08). Mayport będzie drugim z portów macierzystych jednostek typu LCS, po Naval Base San Diego.

Wiosną, Lockheed Martin otrzymał zlecenie na dodatkowe jednostki typu Freedom, USS Indianapolis (LCS 17) i nienazwany dotąd LCS 19. Okręty trafią do US Navy do 2018 (Zlecenie na kolejne LCS, 2014-03-11).

W ramach pierwszych misji bojowych, jednostki typu Freedom wysyłane są na wody Oceanu Spokojnego. Pierwsza z nich, USS Freedom (LCS 01), przez blisko rok stacjonowała na terenie portu morskiego w Singapurze, angażując się w patrolowe bojowe i wielonarodowe ćwiczenia morskie prowadzone wraz z sojusznikami, a także promując konstrukcję podczas licznych wystaw organizowanych wówczas w regionie (USS Freedom wrócił do San Diego, 2013-12-27). Na przełomie 2014/2015 jej miejsce zajmie USS Fort Worth (LCS 3).

Pozytywne doświadczenia z eksploatacji i prób jednostek typu Freedom, dają szansę na zainteresowanie ich zakupem państw trzecich. Według informacji z wiosny br., Lockheed Martin prowadzi w tej sprawie rozmowy z dwoma niewymienionymi z nazwy państwami, w tym najprawdopodobniej Arabią Saudyjską (Dwóch chętnych na LCS, 2014-04-14). Władze w Rijadzie wyżej cenić mają jednak ofertę francuskiego DCNS w postaci jednostek typu FREMM (Saudowie potwierdzają zainteresowanie FREMM, 2014-03-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.