Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMMWV dla Iraku

Wojska lądowe, 12 grudnia 2014

Departament Obrony USA zamówił kilkadziesiąt samochodów terenowych HMMWV z przeznaczeniem dla wojsk lądowych Iraku.

Tegoroczne ofensywy islamistów na zachodzie i północy Iraku przyczyniły się do dużych strat materiałowych wojsk lądowych. Uważa się, że siły rządowe utraciły kilkaset pojazdów wojskowych, w tym pozyskiwane od USA samochody terenowe rodziny HMMWV / Zdjęcie: MO Iraku

AM General otrzymało zlecenie na dostawę 50 samochodów terenowych M1165A1 HMMWV. Departament Obrony USA przekaże wozy siłom zbrojnym Iraku w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w przedsięwzięciu będzie US Army. Wartość zlecenia wynosi 9,7 mln USD (33 mln zł). Pojazdy zostaną dostarczone odbiorcy do końca 2015.

Dodatkowe HMMWV pozwolą wojskom lądowym Iraku na uzupełnienie rosnących strat w parku samochodowym. W wyniku dwóch tegorocznych ofensyw islamistów na zachodzie i północy kraju siły zbrojne tego państwa utraciły najprawdopodobniej kilkaset pojazdów wojskowych, w tym czołgi podstawowe Abrams M1A1-SA, transportery opancerzone M113 i samochody terenowe (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11, al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Część wozów została zajęta przez ekstremistów na wycofujących się żołnierzach sił rządowych (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02).

Na przestrzeni ostatnich miesięcy DSCA kilkukrotnie zwracała się do Kongresu USA z prośbą o zgodę na sprzedaż Irakowi części zamiennych oraz amunicji do irackich pojazdów wojskowych (Części zamienne dla wojsk irackich, 2014-11-13, Amunicja dla irackich Abramsów, 2014-10-21). Co więcej, w maju władze centralne zwróciły się do kongresmanów z planem sprzedaży bliskowschodniemu sojusznikowi 200 samochodów terenowych M1151A1, wyposażonych w dodatkowe panele opancerzenia oraz 12,7-mm wkm Browning M2HB. Wozy miałyby kosztować Irakijczyków 101 mln USD (340 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.