Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejszy koszt indyjskich US-2?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 12 września 2016

Japonia stara się podtrzymać zainteresowanie Indii zakupem rodzimych samolotów-amfibii ShinMaywa US-2. Tokio nie wyklucza obniżenia ich ceny.

Dla rządu Japonii ewentualna sprzedaż US-2 do Indii ma duże znaczenie polityczne. Transakcja może bowiem zacieśnić relacje z New Delhi, które, podobnie jak Tokio, obawia się ekspansywnej polityki regionalnej Pekinu / Zdjęcie: MO Japonii

Według anonimowych źródeł w rządzie Japonii, na które powołują się indyjskie media, w tym The Times of India, Tokio stara się podtrzymać zainteresowanie Indii kupnem samolotów-amfibii ShinMaywa US-2. Japońskie władze miały nawet zgodzić się na zmniejszenie ceny wodnosamolotów, która obecnie obliczana jest na ok. 1,6 mld USD (6,1 mld zł).

Od kilku lat władze Indii i Japonii prowadzą negocjacje w sprawie zakupu przez Bhāratīya Nau Senā (marynarkę wojenną Indii) co najmniej 12 wodnosamolotów US-2 (Tuzin US-2i dla Indii, 2016-01-05). Rozmowy obejmują m.in. kwestie związane z ewentualnym przeniesieniem produkcji samolotów bezpośrednio do Indii (US-2 prosto z Japonii, 2016-02-01).

Nowe indyjskie samoloty-amfibie mają stacjonować m.in. w bazach wojskowych na archipelagu Andamanów i Nikobarów. Będą służyły do patrolowania wschodnich wód Oceanu Indyjskiego i monitorowania aktywności okrętów Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL. W tym samym celu do Port Blair, stolicy tego indyjskiego terytorium zamorskiego, przebazowano morskie samoloty patrolowe P-8I Neptun (P-8I na Andamanach, 2016-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.