Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińskie OP z wizytą w Pakistanie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2015

W ostatnich miesiącach chińskie okręty podwodne co najmniej dwukrotnie wchodziły do bazy morskiej w Karaczi.

Od kwietnia chińskie konwencjonalne OP co najmniej dwukrotnie wchodziły do bazy morskiej w Karaczi. Indie postrzegają rosnącą aktywność marynarki wojennej ChRL na Oceanie Indyjskim jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa / Zdjęcie: MO ChRL

Politycy zasiadający w Rajya Sabha, izbie wyższej indyjskiego parlamentu, zostali poinformowani przez ministra obrony Indii, Manohara Parrikara o rosnącej aktywności chińskich okrętów podwodnych na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego. W ciągu ostatnich trzech miesięcy konwencjonalne OP marynarki wojennej ChRL co najmniej dwukrotnie wchodziły z roboczą wizytą do pakistańskiej bazy morskiej w Karaczi (Przebazowanie pakistańskiej floty , 2014-04-24).

Chińskie OP wchodziły do Karaczi w kwietniu i lipcu. Wizyty trwały ok. tygodnia. W tym czasie załogi uzupełniały zapasy i wykonywały doraźne naprawy wyposażenia pokładowego. Okręty wracały potem do pełnienia patroli bojowych na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego lub też udawały się w drogę powrotną do portów macierzystych w Chinach.

Minister Parrikar nie poinformował, które z chińskich OP pełniły w tym czasie służbę na Oceanie Indyjskim. Można przypuszczać, że chodzi o jednostki proj. 039A/041 (w kodzie NATO Yuan). Wiosną decyzję o zakupie 8 okrętów tego typu podjęły władze Pakistanu (Pakistan wybierze chińskie OP, 2015-04-06). Wkrótce OP proj. 041 mogą również trafić do Tajlandii (Tajlandia bliżej chińskich OP, 2015-06-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.