Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne P-8I dla Indii?

Lotnictwo wojskowe, 06 lipca 2015

Indie miały rozpocząć negocjacje w sprawie zakupu dodatkowych 4 morskich samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune.

Władze Indii chcą zwiększyć flotę P-8I do 12 samolotów. Wykorzystają do tego zapisy porozumienia z 2009 o zakupie pierwszych 8 patrolowców tego typu. Dowództwo indyjskiej marynarki wojennej zgłasza zapotrzebowanie na ok. 30 Neptunów / Zdjęcie: MO Indii

Lokalna prasa z entuzjazmem informuje o uruchomieniu procedury zakupu przez Indie dodatkowych samolotów patrolowych P-8I Neptune. Indyjskie media powołują się w swoich relacjach na informacje przekazane przez anonimowego przedstawiciela producenta patrolowców, amerykańskiego Boeinga. Negocjacje dotyczą najprawdopodobniej wykorzystania zapisów porozumienia z 2009, w ramach którego Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) pozyskała już 8 Neptunów. Umowa zawiera w sobie opcję na kolejne 4 patrolowce (Indie kupią 8 Boeingów P-8i, 2008-01-29). 

Decyzja o zakupie dodatkowych P-8I jest jak najbardziej po myśli dowództwa BNS. Ambicje indyjskiej marynarki wojennej nie kończą się jednak na wykorzystaniu opcji porozumienia sprzed 6 lat. Już bowiem w 2012 New Delhi wyraziło gotowość zwiększenia floty Neptunów nawet do 30 samolotów (Boeing liczy na 30 Neptunów dla Indii, 2012-08-04). Taka liczba patrolowców miałaby umożliwić Indiom kontrolowanie wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, nawet po wycofaniu z linii wiekowych Tu-142ME (Wyremontowany Tu-142ME, 2011-12-06).

Indie są pierwszym nabywcą eksportowym samolotów patrolowych rodziny P-8, powstałych na bazie cywilnego Boeinga 737-800. Pierwszy z indyjskich Neptunów dotarł do kraju w grudniu 2012 (Pierwszy Neptun dla Indii, 2012-12-20). Do tej pory Indie odebrały co najmniej 6 patrolowców tego typu (Kolejny P-8I przekazany, 2014-09-11). Ostatnie z zamówionych w 2009 P-8I wejdą do służby wraz z końcem br. New Delhi wyposażyło je m.in. w pociski przeciwokrętowe AGM-84L Harpoon Block II (Harpoony dla Indii, 2015-02-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra