Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński OP w Pakistanie

Wojska lądowe, 02 lipca 2015

Dowództwo marynarki wojennej Indii zostało zaalarmowane niespodziewaną wizytą chińskiego okrętu podwodnego w pakistańskiej bazie morskiej w Karaczi.

Chiński okręt podwodny typ 041 (Yuan) po raz pierwszy w historii wszedł do pakistańskiej bazy morskiej w Karaczi. Wydarzenie sprzed kilku tygodni wzbudziło zainteresowanie dowództwa indyjskiej marynarki wojennej i obawy lokalnych mediów / Zdjęcie: MO ChRL

Jeden z chińskich konwencjonalnych okrętów podwodnych typ 041 (w kodzie NATO Yuan) wszedł 22 maja do pakistańskiej bazy morskiej w Karaczi (Przebazowanie pakistańskiej floty , 2014-04-24). Wizyta trwała tydzień. Jednostka wyszła z powrotem w morze po uzupełnieniu zapasów. Zdarzenie wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie dowództwa Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii).

Zaskoczenie było tym większe, ze chiński OP miał dotrzeć do Pakistanu praktycznie niezauważony przez indyjskie okręty, które pełniły w tym czasie dyżur bojowy. Jednostka szła wodami międzynarodowymi, z dala od morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Indii – tradycyjnych obszarów aktywności floty podwodnej BNS (Ostatnie testy INS Sindhukirti, 2015-06-24).

Majowa wizyta typu 041 w Pakistanie udowodniła, że chińskie OP mogą prowadzić działania bojowe na wodach Oceanu Indyjskiego, pozostając w ukryciu przed jednostkami BNS. Warto dodać, że decyzja o wysłaniu pojedynczego Yuana do Azji Południowej miała też podłoże marketingowe. Islamabad wydał wiosną zgodę na zakup 8 jednostek tego typu. Połowa z nich powstanie bezpośrednio w kraju na zasadzie transferu technologii (Pakistan wybierze chińskie OP, 2015-04-06). Ponadto, Pekin od wielu miesięcy stara się przekonać dowództwo tajskiej marynarki wojennej do kupna 2-3 jednostek typu Yuan (Tajlandia bliżej chińskich OP, 2015-06-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.