Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

P-8I na Andamanach

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 19 stycznia 2016

Wkrótce zakończy się pierwsza rotacja indyjskich morskich samolotów patrolowych P-8I Neptun na archipelagu Andamanów i Nikobarów.

Pierwszy indyjski morski samolot patrolowy P-8I Neptun wylądował w bazie INS Utkrosh, położonej na południe od Port Blair, latem 2013 / Zdjęcie: MO Indii

Rosnąca aktywność chińskich okrętów podwodnych na wschodnich wodach Oceanu Indyjskiego budzi zaniepokojenie władz Indii. Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt coraz częstszych przypadków skrytego przejścia OP Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL wodami, które New Delhi uznaje za własną strefę wpływów politycznych i wojskowych (Chińskie OP z wizytą w Pakistanie, 2015-07-22; Chiński OP w Pakistanie, 2015-07-02). W reakcji na te wydarzenia dowództwo Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) postanowiło przebazować część morskich samolotów patrolowych P-8I Neptun na wyspy archipelagu Andamanów i Nikobarów, położone u wejścia do strategicznie ważnej Cieśniny Malakka.

Wkrótce do kontynentalnych Indii powróci pierwsza para P-8I, która od kilku tygodni pełni służbę w zapalnym rejonie. Samoloty stacjonują na terenie lotniska wojskowego INS Utkrosh, położonego kilka kilometrów na południe do miasta Port Blair – stolicy tego indyjskiego terytorium zamorskiego. Połączone dowództwo wojskowe obszaru Andamanów i Nikobarów eksploatuje również bezzałogowe statki latające IAI Searcher Mk II.

Lotnictwo BNS dysponuje 8 morskimi samolotami patrolowymi P-8I Neptun. Patrolowce zamówiono w 2009 od amerykańskiego Boeinga (Indie kupiły samoloty ZOP, 2009-01-07). Indie zapłaciły za nie ok. 2,1 mld USD (8,5 mld zł). Na co dzień indyjskie Neptuny stacjonują w bazie INS Rajali, na terenie południowego stanu Tamilnadu (Pierwsza eskadra P-8I, 2015-11-18). Wkrótce rząd Indii powinien wykorzystać opcję porozumienia sprzed 7 lat i zamówić kolejne 4 P-8I (Szybkie negocjacje ws. dodatkowych P-8I, 2015-07-14). Uważa się, że indyjska marynarka wojenna może pozyskać nawet 20-30 amerykańskich samolotów patrolowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra