Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto Malabar 2015

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 października 2015

Rozpoczęła się tegoroczna edycja wielonarodowych ćwiczeń morskich Malabar.

Od 2 dni trwają ćwiczenia morskie Malabar 2015. Do przyszłego poniedziałku marynarze z Indii, Japonii i USA będą doskonalić umiejętność współpracy na pełnym morzu / Zdjęcie: USN

Marynarze z Indii, Japonii i USA przygotowywali się do rozpoczęcia tegorocznej edycji Malabar od wielu tygodni. Zapoczątkowane w poniedziałek ćwiczenia potrwają 8 dni. W ich trakcie przeprowadzone zostaną symulacje różnorodnych misji bojowych. Główny nacisk będzie kładziony na doskonalenie umiejętności flot trzech państw do współpracy i prowadzenia wspólnych operacji na pełnym morzu.

Malabar 2015 zorganizowano na wodach Zatoki Bengalskiej, u południowych wybrzeży Indii. Gospodarz ćwiczeń wystawił w linii zespół zadaniowy składający się z 5 okrętów, w tym konwencjonalnego okrętu podwodnego INS Sindhudhvaj (S56), typu Sindhughosh, który latem brał udział w poszukiwaniach szczątków rozbitego samolotu Dornier Do-228 Straży Wybrzeża Indii (Odnaleziono szczątki indyjskiego Dorniera, 2015-07-11). Działania bojowe z powietrza śledzić będzie załoga morskiego samolotu rozpoznawczego P-8I Neptune (Szybkie negocjacje ws. dodatkowych P-8I, 2015-07-14).

Amerykańską banderę reprezentować będzie z kolei zespół zadaniowy stworzony wokół atomowego lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN 71), który od kilku miesięcy prowadzi działania bojowe w Zatoce Perskiej (Bez lotniskowców w Zatoce Perskiej, 2015-08-06; USS Theodore Roosevelt dookoła świata, 2015-03-12). Wspiera go pojedynczy niszczyciel rakietowy typu Ticonderoga i atomowy OP typu Los Angeles. Przestrzeń powietrzną nad zgrupowaniem okrętów patroluje z kolei P-8A Poseidon, wydzielony ze składu jednej z eskadr lotnictwa US Navy, która stacjonuje obecnie w bazie US Air Force na japońskiej Okinawie.

Udział w Malabar 2015 biorą też Japońskie Morskie Siły Samoobrony, które po raz pierwszy występują w roli stałego uczestnika ćwiczeń (Nowa formuła Malabar, 2014-07-21). Krok ten tłumaczony jest potrzebą zacieśniania współpracy wojskowej Indii, Japonii i USA w obliczu zmian, jakie od kilku lat dokonywane są w regionalnych systemie bezpieczeństwa (Podział prac nad pakistańskimi OP, 2015-10-08; Manila kupi japońskie uzbrojenie, 2015-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.