Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozpoczęto Malabar 2015

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 października 2015

Rozpoczęła się tegoroczna edycja wielonarodowych ćwiczeń morskich Malabar.

Od 2 dni trwają ćwiczenia morskie Malabar 2015. Do przyszłego poniedziałku marynarze z Indii, Japonii i USA będą doskonalić umiejętność współpracy na pełnym morzu / Zdjęcie: USN

Marynarze z Indii, Japonii i USA przygotowywali się do rozpoczęcia tegorocznej edycji Malabar od wielu tygodni. Zapoczątkowane w poniedziałek ćwiczenia potrwają 8 dni. W ich trakcie przeprowadzone zostaną symulacje różnorodnych misji bojowych. Główny nacisk będzie kładziony na doskonalenie umiejętności flot trzech państw do współpracy i prowadzenia wspólnych operacji na pełnym morzu.

Malabar 2015 zorganizowano na wodach Zatoki Bengalskiej, u południowych wybrzeży Indii. Gospodarz ćwiczeń wystawił w linii zespół zadaniowy składający się z 5 okrętów, w tym konwencjonalnego okrętu podwodnego INS Sindhudhvaj (S56), typu Sindhughosh, który latem brał udział w poszukiwaniach szczątków rozbitego samolotu Dornier Do-228 Straży Wybrzeża Indii (Odnaleziono szczątki indyjskiego Dorniera, 2015-07-11). Działania bojowe z powietrza śledzić będzie załoga morskiego samolotu rozpoznawczego P-8I Neptune (Szybkie negocjacje ws. dodatkowych P-8I, 2015-07-14).

Amerykańską banderę reprezentować będzie z kolei zespół zadaniowy stworzony wokół atomowego lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN 71), który od kilku miesięcy prowadzi działania bojowe w Zatoce Perskiej (Bez lotniskowców w Zatoce Perskiej, 2015-08-06; USS Theodore Roosevelt dookoła świata, 2015-03-12). Wspiera go pojedynczy niszczyciel rakietowy typu Ticonderoga i atomowy OP typu Los Angeles. Przestrzeń powietrzną nad zgrupowaniem okrętów patroluje z kolei P-8A Poseidon, wydzielony ze składu jednej z eskadr lotnictwa US Navy, która stacjonuje obecnie w bazie US Air Force na japońskiej Okinawie.

Udział w Malabar 2015 biorą też Japońskie Morskie Siły Samoobrony, które po raz pierwszy występują w roli stałego uczestnika ćwiczeń (Nowa formuła Malabar, 2014-07-21). Krok ten tłumaczony jest potrzebą zacieśniania współpracy wojskowej Indii, Japonii i USA w obliczu zmian, jakie od kilku lat dokonywane są w regionalnych systemie bezpieczeństwa (Podział prac nad pakistańskimi OP, 2015-10-08; Manila kupi japońskie uzbrojenie, 2015-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra