Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożegnanie USS Enterprise

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 lutego 2017

US Navy wycofała ze służby pierwszy atomowy lotniskowiec, USS Enterprise.

Co ciekawe początkowo USS Enterprise (CVN 65) miał być jednym z 6 atomowych lotniskowców nowego typoszeregu, jednak ostatecznie z powodu wysokich kosztów zrezygnowano z budowy pozostałych okrętów. Doświadczenie zdobyte podczas jego konstrukcji posłużyło do zaprojektowania lotniskowców typu Nimitz / Zdjęcie: USN

W sobotę odbyła się ceremonia wycofania ze służby atomowego lotniskowca USS Enterprise (CVN 65). Uroczystość zorganizowano w stoczni Newport News Shipbuilding z Wirginii, w której przed ponad 55 laty zbudowano okręt. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele dowództwa US Navy i byli członkowie załogi jednostki (Podano datę wycofania USS Enterprise, 2017-01-26).

Stępkę pod USS Enterprise położono 4 lutego 1958. Okręt został zwodowany 24 września 1960 i przyjęty do służby 25 listopada 1961. Lotniskowiec pozostawał w linii przez pół wieku, uczestnicząc w większości kryzysów i konfliktów czasów zimnej wojny i po jej zakończeniu, w które zaangażowana była US Navy. CVN 65 był 8. jednostką w historii amerykańskiej marynarki wojennej noszącą nazwę Enterprise.

Pod koniec 2012 okręt wyłączono z działań operacyjnych. W ostatnich latach prowadzono przygotowania do wycofania jednostki ze służby. Dokonano m.in. demontażu wyposażenia pokładowego i stopniowego wygaszenia reaktora atomowego. Prace prowadzono najpierw w Naval Station Norfolk. Następnie okręt odholowano do stoczni NNS (USS Enterprise w Newport News Shipyard, 2013-06-21).

Pod koniec lat 2020. w linii ma znaleźć się następca CVN 65, przyszły USS Enterprise (CVN 80), typu Gerald R. Ford (Kolejne zlecenie na USS Enterprise, 2017-02-03). Obecnie w NNS trwają przygotowania do budowy jednostki. Konstrukcja okrętu rozpocznie się w 2018. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra