Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A z Luke uziemione

Lotnictwo wojskowe, 14 czerwca 2017

Dowództwo bazy US Air Force Luke wstrzymało do odwołania loty wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A.

Z powodu wystąpienia hipoksji wśród kilku pilotów F-35A, loty samolotów tego typu, stacjonujących w bazie Luke w Arizonie, zostały wstrzymane do wyjaśnienia przyczyny zdarzeń / Zdjęcie: US Air Force

Jak oficjalnie poinformowało dowództwo US Air Force, od 2 maja do 8 czerwca, wśród pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II stacjonujących w bazie Luke w Arizonie, miało miejsce 5 przypadków hipoksji (niedoboru tlenowego). Lotnicy mieli różne objawy, od lekkich zawrotów głowy i dezorientacji po mrowienie i odczuwanie zimna w kończynach, jednak udało im się rozpoznać zagrożenie i wylądować bezpiecznie przy użyciu pokładowej rezerwowej instalacji tlenowej.

Aby zsynchronizować działania mające na celu bezpieczne prowadzenie operacji lotniczych, odwołaliśmy loty miejscowych F-35A. Wojska lotnicze traktują te zdarzenia poważnie, a naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych pilotów. Podejmujemy niezbędne kroki w celu znalezienia przyczyny tych zdarzeń – powiedział gen. bryg. Brook Leonard, dowódca 56th Fighter Wing (Skrzydła Myśliwskiego).

Początkowo zamierzano wstrzymać loty F-35A 9 czerwca i zamierzano wznowić je 12 czerwca. Jednak od tego dnia zakaz lotów F-35A obowiązuje 49 lotników z bazy Luke bezterminowo. Prawdopodobną przyczyną zdarzeń jest wadliwe działanie pokładowej wytwornicy tlenu, zaobserwowane w samolotach pochodzących z różnych serii produkcyjnych. Zakaz nie dotyczy F-35A z innych baz USAF, w tym także pary samolotów z Hill, które wczoraj wieczorem wylądowały w Paryżu, aby wziąć udział w rozpoczynającym się w przyszły poniedziałek salonie lotniczym. Za ich sterami zasiądą piloci doświadczalni Lockheed Martina.

W arizońskiej bazie, której personel odpowiedzialny jest za szkolenie pilotów US Air Force i krajów partnerskich, którzy zasiądą za sterami F-35A, stacjonuje obecnie 55 samolotów tego typu, w tym także należące do Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch), Kōkū Jieitai (japońskich wojsk lotniczych samoobrony, Pierwszy F-35A zmontowany w Japonii, 2017-06-06), Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii, Testy spadochronu dla norweskich F-35A, 2017-04-20) i Royal Australian Air Force (RAAF, królewskich wojsk lotniczych Australii, Australijski F-35A zrzuca GBU-12, 2017-01-13). W ciągu najbliższych kilku lat w bazie Luke będą szkoleni piloci F-35 z Izraela (3 dalsze Adiry dotarły do Izraela, 2017-04-24) i Republiki Korei, a także Turcji, Holandii i Danii. W 2022 bazie stacjonować ma 6 eskadr, mających na stanie 144 F-35.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.